Search
Close this search box.

Primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice radí, jak chránit své oči během letních měsíců

Účinným UV filtrem jsou opatřeny téměř všechny sluneční brýle, stačí na nich hledat označení UVA a UVB nebo UV 400. Nejčastější obtíže, které naše oči kromě UV záření v létě postihují, způsobuje infekce, suché prostředí, ale i drobné úrazy.

„Při pocitu cizího tělesa v oku nám k jeho výplachu dobře poslouží borová nebo oční voda. Drobnou oděrku rohovky například při škrábnutí je lepší ošetřit oční mastí a zamezit mrkání zalepením oka,“ poradil Vladimír Líška, primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice.

Co škodí v létě našemu zraku?
V letních měsících mohou poškodit naše oči tři takové základní věci. Jednak je to UV záření, které je v létě intenzivnější a odráží se i od vodních ploch a může poškozovat oční tkáně. Za druhé jsou to záněty očí a infekce z přírodních koupališť nebo podráždění očí v bazénech, kde se používají chemikálie. A za třetí je to syndrom suchého oka, při kterém dochází k většímu vypařování vodní části slzného filmu z oka. Je to podpořeno i větším používáním klimatizace a ventilátorů.

Jak můžeme naše oči chránit?
Oči můžeme proti slunečním UV záření chránit používáním slunečních brýlí s UV filtrem. Nezáleží ani tak na jejich ztmavení, důležitý je UV filtr. V létě je větší index UV záření, navíc u vodních ploch dochází k jeho odrazu, takže se zdvojnásobuje a oko se exponuje větší dávkou UV záření.

UV záření je součástí normálního denního světla, není vidět, ale přesto se dostává přes optická média dovnitř do oka. Při dlouhé expozici může poškozovat spojivku nebo rohovku. Může způsobovat tak zvanou slepotu z ozáření, která bývá častější třeba ve vysokohorském prostředí, kde dochází k odrazu záření od sněhové plochy. Příznakem toho je, že člověka štípou oči, až je nemůže otevřít. Proto se tomu říká slepota. Je to něco podobného jako postižení očí při nedostatečné ochraně při svařování.

Co se týká infekcí, tak člověk samozřejmě musí přijít k lékaři, aby byla nasazena správná léčba. Když jsou oči podrážděné například z bazénu v důsledku použitých chemikálií, tak stačí oči vypláchnout borovou vodou nebo oční vodou, teoreticky i čistou vodou. Když nedojde ke zklidnění, tak je nutné navštívit lékaře. U syndromu suchého oka můžeme očím ulevit tak, že budeme buď víc mrkat, nebo si budeme občas dělat přestávky se zavřenýma očima. Můžeme si také v lékárně koupit a kapat lubrikační kapky, které nahrazují slzný film nebo ho obnovují.

Podle čeho vybírat sluneční brýle, aby skutečně ochránily náš zrak?
Je potřeba brýle vybírat hlavně podle UV filtru, který mají prakticky všechny sluneční brýle. Na visačce, čočkách nebo postranicích by mělo být uvedeno UVA a UVB, případně UV 400 nanometrů. Je vcelku jedno, jestli jsou to brýle levné nebo drahé. Samotný UV filtr je levný, takže kvalitu a cenu brýlí pak určuje materiál, ze kterého jsou vyrobeny a samotné čočky.

S čím se teď během léta ve své ordinaci setkáváte nejčastěji?
V letních měsících se v ordinacích setkáváme s větším výskytem drobných poranění oka. Většinou se jedná o postižení rohovky, udělá se tam taková oděrka, která bolí při mrkání oka. Může vzniknout při škrábnutí nehtem, mohou se tam dostat také různé létající části ze stromů, pod víčkem může uvíznout cizí tělísko a podobně. Oděrku lze ošetřit tak, že si člověk vypláchne oko borovou, oční nebo pitnou vodou. Pak je vhodnější použít k ošetření oční mast než kapky. Mast totiž vytváří film, který napomáhá hojení poraněné rohovky a stejně jako kapky si ji pacienti mohou zakoupit v lékárnách i bez předpisu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient