Při dožínkách v Lysé nad Labem se udělovala i ocenění Zemědělský hospodář Středočeského kraje

U příležitosti oslavy středočeských dožínek se v sobotu v Lysé nad Labem udělovala i ocenění zemědělským hospodářům Středočeského kraje. Ceny za nejlepší úlovky dostali i rybáři. Zároveň byl vyhlášen další ročník soutěže Potravinářský výrobek Středočeského kraje.

Ocenění Zemědělský hospodář Středočeského kraje získalo šest subjektů. Cenu hejtmanky obdržela společnost PIAS Suchdol, cenu Regionální agrární komory Středočeského kraje společnost DZS Struhařov, Cenu náměstka hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Ing. Miloše Petery získalo ZD Březina nad Jizerou, cenu Asociace soukromého zemědělství ČR Statek Peštík, Nedrahovice-Bor. Cenu ředitele odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy MVDr. Zdeňka Císaře obdržela Rodinná farma Děkanovských a Cenu Zemědělského svazu ČR Středočeského kraje Zemědělské družstvo se sídlem v Rosovicích.

Dožínky byly součástí 49. ročníku výstavy Zemědělec na výstavišti v Lysé nad Labem. „Jsem ráda, že se dožínky i u nás ve Středočeském kraji staly obnovenou a krásnou tradicí, která uzavírá zemědělský rok. Dožínky jsou svátkem, který nám připomíná, že naše konání je řízeno nejen naší vůlí a umem, ale také přírodními zákony, které musíme ctít a podřizovat se jim. Mám velkou úctu k práci zemědělců, farmářů nebo sedláků, kteří se s často nepříznivými podmínkami musí vyrovnat, a patří jim za to náš dík,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD) dodal: „Středočeský kraj se snaží zemědělce maximálně podporovat, protože kvalitní potraviny byly pro náš kraj vždy jedním z jeho symbolů ceněných u nás i v zahraničí. Ocenění Zemědělský hospodář je poděkováním a zviditelněním jejich práce, ať už jde o zemědělská družstva nebo rodinné farmy.“

Během dožínek se udělovaly i ceny Středočeský šupináč za nejlepší rybářský úlovek roku 2018. První místo získal Milan Bačinský s úlovkem kapr obecný – délka 93 cm, hmotnost 21,4 kg., druhou cenu obdržel Lukáš Hasal s úlovkem candát obecný – délka 89 cm, hmotnost 7,8 kg a třetí cenu Zdeněk Poustka s úlovkem jelec jesen – délka 41 cm, hmotnost 1,3 kg. Všichni rybáři získali poukázky na nákup libovolného rybářského sortimentu a povolenky k rybolovu.

Na závěr hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová vyhlásila třináctý ročník soutěže „Potravinářský výrobek Středočeského kraje.“

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.