„Při cestách na dovolenou se věnujte pouze řízení,“ radí vyškovští policisté

Častou příčinou dopravních nehod bývá nedostatečné věnování se řízení a s tím související pozdní reakce, například při tvorbě kolon apod. Řidiči ovlivněni spěchem nedodržují tzv. bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Jednu z takovýchto nehod, řešili vyškovští policisté například v úterý odpoledne.Na silnici mezi Rousínovem a Brnem před obcí Stará pošta narazil řidič peugeotu do před sebou jedoucí fabie. Její řidička totiž musela začít zpomalovat, protože si to vyžádala situace v silničním provozu. Žena za volantem fabie utrpěla lehké zranění.

Takovéto nehody bývají časté.Někdy je škoda jen na vozidlech, ale pokud jde o nehody ve větší rychlosti, například na dálnici, bývají následky daleko závažnější. Řidič musí stále sledovat situaci v silničním provozu a zbytečně se nerozptylovat. Při jízdě je u řidiče nevhodná konzumace potravin a skutečným hazardem je telefonování nebo dokonce psaní sms zpráv, stejně tak odvádí pozornost kouření.

Spousta řidičů se v těchto dnech chystá na cesty, proto policisté přidávajíí několik rad, které by mohly motoristům napomoci, aby dorazili do cíle bezpečně:

Na dlouhou cestu by se měl především řidič dobře připravit. Vozidlo je důležité před cestou zkontrolovat, jedná se zejména o brzdy, pneumatiky, osvětlení a chladicí systém. Nejlépe je automobil nechat zkontrolovat odborníky v autoservisu. Trasu je nutné si předem vhodně naplánovat, a to včetně přestávek a odpočinků. Je dobré také počítat s větší časovou rezervou, neboť se na cestě mohou vyskytnout kolony, které vás zdrží. Vhodné je při jízdě sledovat dopravní informace prostřednictvím médií.

Pokud odjíždíte do zahraničí, měli byste si před odjezdem také prověřit místa, kde bude nutné mít dálniční známku nebo platit mýtné apod. V některých zemích platí pro provoz na pozemních komunikacích jiná pravidla, proto je dobré si zjistit odlišnosti dopravních předpisů v zahraničí. Důležité je také, aby byl řidič před dlouhou cestou odpočatý. Rozhodně není dobré např. balit věci na cestu na poslední chvíli až do noci a brzy ráno vyrazit. Vozidlo nákladem nepřetěžujte a myslete na skutečnost, že se při přepravě většího množství zavazadel mění jízdní vlastnosti automobilu. Řidič také musí mít z vozidla dobrý výhled. Zejména na palubní desce a krytu zavazadlového prostoru by neměly být odložené žádné věci, které by ve výhledu bránily. Každá volně odložená věc, která je přepravovaná v interiéru vozidla, může totiž při případné dopravní nehodě jeho osádku zranit.

Nejdůležitější je, aby řidič nepřeceňoval při řízení vozidla vlastní síly, měl dostatečný počet přestávek a dodržoval pitný režim. Riziko dopravní nehody hrozí zejména při dlouhé jízdě v noci, pokud ostatní spolujezdci spí. Samozřejmostí pro každého řidiče je se při jízdě řídit dopravním značením a dbát pokynů policistů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient