Prezident Zeman nemění tradici, jeho první zahraniční cesta bude opět mířit na Slovensko

Jak už bývá zvykem, první zahraniční cesta ať už nově či staronově zvoleného českého prezidenta míří k našim sousedům na Slovensko. Miloš Zeman ani tentokrát tuto tradici neporuší, dnes tam odlétá i s manželkou na třídenní návštěvu.

Setkání s jeho protějškem prezidentem Andrejem Kiskou proběhne netradičně ve Vysokých Tatrách, přesněji na Štrbském plese. Prezident Zeman si od tohoto místa slibuje neformálnější rozhovor, jak podotknul jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Miloš Zeman má plánu se sejít i s nově zvoleným slovenským premiérem Petrem Pellegrinim. Ten byl zvolen do funkce před necelým měsícem, když vystřídal dlouholetého premiéra Roberta Fica. Slovenská vláda touto změnou řešila krizi, která na Slovensku vznikla po vraždě novináře Jána Kuciaka.

Oficiální návštěva Slovenska připomene i výročí 100 let od založení Československa, což by mělo být jedno z hlavních témat setkání hlav obou států. Je pravděpodobné, že proberou i současnou situaci, jak na slovenské, tak české politické scéně.

Pro Miloše Zemana je to už osmá oficiální návštěva Slovenska. Devátá by měla nastat v říjnu, kdy u našich východních sousedů dojde k setkání prezidentů Visegradské čtyřky – Česka, Slovenska, Maďarska a Polska.

Miloš Zeman narozdíl od svých předchůdců Václava Havla a Václava Klause, tolik do zahraničí na oficiální návštěvy necestuje. Navíc jeho návštěvy jsou více směřovány na východ (např. Rusko, Čína), zatímco Havel s Klausem preferovali spíše západní část světa (např. USA, Německo, Francie).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak