Prezident doporučuje Babišovi vrátit se k jednání s KSČM a SPD

Premiér v demisi Andrej Babiš se včera na zámku v Lánech sešel s prezidentem MIlošem Zemanem. U večeře diskutovali především o možných variántách sestavení vlády.

Premiér poté při odjezdu novinářům prozradil, že mu prezident navrhl, ať pokračuje vyjednávání spolupráce ANO s KSČM a SPD.

Andrej Babiš ještě před schůzkou s prezidentem dával najevo, že bude respektovat, pokud by Miloš Zeman pověřil někoho jiného z hnutí ANO k sestavení vlády než jeho. Poslanci za hnutí ANO však nevidí jiného člověka ve svých řadách, který by mohl jejich předsedu nahradit.

Případná spolupráce s hnutím SPD však zatím přináší rozpory v samotném hnutí ANO. Například ministr dopravy Dan Ťok už dal najevo, že v případě, že se ANO dohodne s Okamurovci, on nemá zájem být v takovéto vládě.

Na schůzku s prezidentem se tento týden chystají i předseda KSČM Vojtěch Filip a lídr hnutí SPD Tomio Okamura. Oba doufají, že by takováto spolupráce mohla fungovat. Zároveň ale podotýkají, že sice chtějí podporovat ANO, ale zároveň protistrana musí vyjít vstříc jejím požadavkům.

Opoziční politiky nepřekvapil výsledek jednání mezi MIlošem Zemanem a Andrejem Babišem. „„Prezident Zeman bohužel nepřekvapil a pokračuje doba hájení Andreje Babiše v jeho režii,“ uvedl na svém twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na stejné sociální síti se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala: „„Neformální koalice ANO, KSČM a SPD spolehlivě funguje od vyhlášení voleb. Prezident Miloš Zeman je jejím hlavním architektem.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček si myslí, že koalice složená z ANO, SPD a KSČM by nám mohla zkazit reputaci v Evropě. „ČSSD nabízela možnost funkční vlády, bohužel osobní zájmy AB pro něj byly víc než prospěch země,“ uvedl na twitteru Hamáček.

Spekuluje se, že o schůzku u prezidenta požádal i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Ten navíc přišel s návrhem, aby se sešli lídři stran ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN a probrali možnost sestavení menšinové vlády. Takováto vládní koalice by však měla jen 85 poslanců.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak