Představte si, že můžete zlepšit život rodin dětí s autismem

Devět organizací z celé ČR se spojilo a přináší do Česka nový způsob pomoci rodinám, které nepřetržitě pečují o své děti s kombinovaným a mentálním postižením. Představte si, že jsou mezi námi rodiče, kteří žijí se svým dítětem s postižením neustále ve střehu a často nemají ani minutu odpočinku. Proto je tu sdílená péče, která tuto situaci zlepšuje a zároveň pomáhá dítěti najít dospělého parťáka.

Devět organizací z celé ČR se spojilo a přináší do Česka nový způsob pomoci rodinám, které nepřetržitě pečují o své děti s kombinovaným a mentálním postižením. Představte si, že jsou mezi námi rodiče, kteří žijí se svým dítětem s postižením neustále ve střehu a často nemají ani minutu odpočinku. Proto je tu sdílená péče, která tuto situaci zlepšuje a zároveň pomáhá dítěti najít dospělého parťáka.

Přestože má rodina Zogatových dvě malé děti, tři hodiny týdně hlídají ještě Maxe a jeho starší sestru. Zapojili se do tzv. homesharingu, který pomáhá rodinám starajícím se o děti nebo dospělé se zdravotním postižením. Tím Maxovým je porucha autistického spektra. “Poprvé jsme si k sobě vzali jen Maxíka, ale zjistili jsme, že když jsou s Julinkou spolu, je to lepší, protože spolu tvoří sehraný tým,” říká Maxova hostitelka Zuzana Zogatová. Jednou týdně tak vyzvedávají Maxe a Julii ze školy a společně i s vlastními dětmi tráví čas většinou na hřišti nebo u nich doma.

Přestože by se mohlo zdát, že tři hodiny jsou celkem zanedbatelné, pro rodiny pečující o děti s postižením je forma takové podpory neocenitelnou pomocí. V životech takových rodin je čas naprostou jinou veličinou. “Znamená to pro mě velkou úlevu, protože mám čas si vyřídit aspoň to nejnutnější, nemluvě o možnosti odpočinku,” říká Maxova maminka Michaela Dvořáková.

Hostitel prochází pečlivou přípravou, po níž následuje několik společných schůzek za podpory průvodce z organizace zavádějící sdílenou péči a ve chvíli, kdy se cítí všechny strany bez obav a vytratí se možná počáteční nervozita, může se dítě se svým novým kamarádem vydat za nevšedními zážitky. “Je to pro nás obohacení, Maxík je hrozně tvořivý a jsme moc rádi za to, že se naše děti setkávají se staršími dětmi a mají jiný vjem. Maxík nás posunul a hodně naučil,” vysvětlují hostitelé Zogatovi z Olomouce své důvody k zapojení se do projektu homesharing.

Přidat se ke skvělé partě hostitelů znamená pomáhat dětem objevovat svět a rodičům dopřát čas na úplně obyčejné zařizování nebo na odpočinek. Zapojit se může opravdu každý. Je potřeba jen trocha volného času a dobré srdce. I lidé s autismem a mentálním postižením chtějí zažívat pocity štěstí, radosti a naplnění – potřebují k tomu však naši pomoc. Více se dozvíte na www.homesharing.cz, kde najdete i všechny organizace zavádějící tuto podporu v šesti krajích po celé České republice.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.