Search
Close this search box.

Předseda Státní rady Sultanátu Omán s delegací navštívil pelhřimovskou radnici

Na pozvání předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha oficiálně navštívil Českou republiku předseda Státní rady (tamní obdoba Senátu) Sultanátu Omán J. E. pan Yahya Mahfoodh Salim Al Manthri s delegací.

Během své návštěvy v ČR předseda Státní rady Sultanátu Omán mimo jiné navštívil v pondělí 16. dubna v odpoledních hodinách Pelhřimov. Starosta města František Kučera slavnostně přivítal hosty před pelhřimovskou radnicí a poté se celá delegace přesunula do obřadní síně, kde je seznámil s historií a současným děním ve městě Pelhřimov. Proběhla i krátká vzájemná diskuze mezi zúčastněnými stranami, přičemž došlo k výměně informací z oblasti regionální politiky a financování města. Ománští hosté se zajímali hlavně o to, jak funguje zastupitelstvo města a jeho místní části. Závěrem setkání došlo na podpis do pamětní knihy a na předání vzájemných upomínkových předmětů.

Předseda ománské Státní rady při odchodu zdvořile poděkoval starostovi za milé přijetí, vstřícnost a nezapomněl obdivovat krásy budov pelhřimovského náměstí. Dalšími významnými hosty delegace byli mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky pro Sultanát Omán se sídlem v Riádu Jiří Slavík a zástupci Česko-Ománského výboru Hospodářské komory ČR, kteří zprostředkovali Česko-Ománskou návštěvu. Jednalo se o historicky první vzájemný kontakt zástupců země Sultanátu Omán a České republiky na půdě pelhřimovské radnice.

Následně čekalo ománskou delegaci jednání ve společnosti Agrostroj a.s. Pelhřimov, které bylo spojeno s video prezentací a prohlídkou areálu výrobní haly v plném provozu. Na tomto jednání byla delegace blíže seznámena s rozvojem a s výrobním programem společnosti, kterého se ujal Jaroslav Habáň, obchodní ředitel. Hosté také představili možnosti a nástroje, které by mohly pomoci lépe rozvíjet spolupráci mezi firmou Agrostroj a Sultanátem Omán. Delegaci velice zajímala systémová personální politika zaměřená na spolupráci s odbornými školami. „Naším přáním je, aby se zdejší firmy neupínaly na mezinárodní spolupráci pouze směrem na západ, ale aby svoji pozornost zaměřily také na oblast Blízkého východu, konkrétně na Sultanát Omán, které skýtají velké možnosti obchodní spolupráce v mnoha oblastech, zejména nás zajímá strojírenství a výroba zemědělské techniky“ uvedl mimo jiné předseda Státní rady Sultanátu Omán.

Předseda ománské Státní rady navštívil v rámci návštěvy ČR také Vlašim a Karlovy Vary.

S předsedou Senátu Milanem Štěchem jednal o obchodních příležitostech a o bezpečnostní situaci na Blízkém východě. Další jeho cesta zamířila do Fakultní nemocnice Motol a dále proběhla jednání s předsedou Poslanecké sněmovny, premiérem a ministry zahraničí a kultury.
Česká republika patří mezi moderní země ve střední Evropě, což pozitivním způsobem ovlivňuje vztahy mezi ČR a Blízkým východem a nabízí se tak bilaterární diplomatické styky s mnoha společnými oblastmi spolupráce. Konkrétně Omán patří mezi stabilní, bezpečnou a hospodářsky perspektivní zemi odpovídající zhruba rozloze ČR.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient