Search
Close this search box.

Před rokem zemřel MUDr. Jan Calta

Přesně rok uplynul 6. března 2018 od úmrtí MUDr. Jana Calty, předního rehabilitačního lékaře, zakladatele a mentora Rehabilitačního centra berounské nemocnice. Od minulého října jeho bronzová busta zdobí hlavní vstup do Rehabilitačního centra a jeho jméno tvoří nedílnou součást tohoto moderního pavilonu.

Jan Calta se narodil v roce 1951 do pražské umělecké rodiny. Jeho otec byl jevištní výtvarník a matka herečka. V roce 1978 promoval na 2. lékařské fakultě se specializací na rehabilitační a fyzikální medicínu. Rehabilitační lékařství se stalo, vedle fotografování, velkou vášní jeho života. Vyznačoval se tím, že měl nejen vzácný cit a smysl pro nové směry v oblasti rehabilitace, ale měl i potřebnou odvahu a nezkrotnou vůli je probojovat a prosadit.

Od roku 2000 začal spolupracovat s Ing. Sotiriosem Zavalianisem. Výsledkem unikátní symbiózy dvou silných osobností, byla realizace nové strategie dalšího rozvoje pro lékařskou skupinu Multiscan, která se zařadila mezi nejmodernější onkologická a radioterapeutická centra v ČR, obdobně se vyvíjela i záchrana původně rušené berounské nemocnice, která je dnes moderním zdravotnickým zařízením s unikátním rehabilitačním centrem. Byl dlouholetým ředitelem Multiscan s.r.o., provozujícím onkologické a radiodiagnostické centrum v Pardubickém kraji, a lékařským ředitelem společností JESSENIA a.s. a NH Hospital a.s., které provozují Rehabilitační nemocnici Beroun a Nemocnici Hořovice, jejichž byl odborným zástupcem.

„Jan Calta byl výjimečnou osobností. Oplýval obrovskou vitalitou a pozitivní energií, které promítal do svých plánů a přenášel je na své okolí. Zdejší rehabilitační centrum, nejmodernější zařízení svého druhu v České republice, je jeho dítětem. Inovativní postupy, nadhled a odhodlání prosazovat nové vize dokumentuje právě několikaleté úspěšné fungování této rehabilitační nemocnice,“ připomíná Sotirios Zavalianis.

Doktor Calta se také významně podílel na modernizaci berounské a hořovické nemocnice, ze kterých se staly moderně vybavená pracoviště prosazující nejnovější medicinské postupy. Osobně přispěl i k vyzdobení prostor sbírkou vlastních autorských fotografií. Fotografování ho provázelo od útlého věku. Už jako malý kluk měl možnost sledovat při práci významného českého fotografa Josefa Sudka, který byl blízkým přítelem jeho rodičů. Doktor Calta s oblibou nacházel při svých toulkách a cestách zajímavá místa pro fotografování, kde vynikal jeho smysl pro kompozici i detail, s rozvojem fotografické techniky našel zálibu v panoramatech. Jeho fotografie byly několikrát veřejně vystaveny. Jeho poslední expozice „Krámky a jiná zátiší“ je stálou výstavou v berounské nemocnici.

Jan Calta zůstane ve vzpomínkách svých kolegů, přátel i pacientů jako člověk, který měl ke každému ve svém okolí vždy lidský a osobní přístup. Díky svému pracovnímu nasazení, pevné vůli, ochotě pomáhat, ale i férovému, poctivému a osobitému přístupu, pan doktor Calta vždy dosáhl realizace svých vizí a životních plánů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient