Pražští záchranáři pořádají akci k oslavám stoletého výročí vzniku republiky

Celá republika tento týden slaví 100 let samostatného státu a pražská záchranka není výjimkou. Na co, kdy a kde se můžete těšit? Bude toho opravdu hodně.

Od pátku do neděle (26. – 28. 10.) vám na Letenské pláni záchranáři předvedou jejich současnou i historickou techniku. Uvidíte sanitní a lékařské vozy, které běžně vyrážejí do terénu, i speciály Golem a Atego pro mimořádné události. Vozový park dob minulých pak budou reprezentovat například legendární Škoda 1203 nebo známá „binzka“, tedy Mercedes Benz Binz, které se z našich garáží dostanou jen při zvláštních příležitostech.

Pro klidovou zónu připravili záchranáři výstavu, mapující 160letou historii pražské záchranky, která je dost možná nejstarší záchrannou službou na světě – bude tedy „na co koukat“. Prohlédnete si mimo jiné historické uniformy a zdravotnické pomůcky, zajímavosti ze zákulisí nebo si vyzkoušíte práci dispečera operačního střediska či resuscitaci člověka v bezvědomí. To vše pod dohledem profesionálních zdravotníků, kteří vám ochotně vysvětlí vše, co vás bude zajímat. Na nejmenší návštěvníky čekají v dětském koutku třeba záchranářské omalovánky nebo plyšoví medvědi, na kterých si vyzkouší první pomoc.

Pokud vás láká práce u pražské záchranky, u našeho náborového stánku se dozvíte všechny potřebné informace ohledně zasílání životopisů či přijímacího řízení.

Celé tři dny budou vždy jednou dopoledne a jednou odpoledne předváděny dynamické komentované ukázky zásahů spolu s dalšími kolegy z integrovaného záchranného systému. Je to šance, jak posádky vidět naživo v „akci“.

Na Letné budou záchranáři v pátek od 16:00 do 18:00 a o víkendu od 8:00 do 18:00.

Vozy zdravotnických záchranných služeb, a to ze všech krajů České republiky, nebudou v neděli chybět ani při slavností přehlídce na Evropské třídě. Kolona vyrazí na hodinovou jízdu ve 14:00. Málokdy se podaří, aby se na jednom místě takto předvedly posádky všech krajských záchranek.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.