Pravidelné rituály při oblékání dětí vám ušetří čas i nervy

Děti milují rituály a oceňují jasně daná pravidla a mantinely, zároveň od vás očekávají respekt, porozumění a lásku. Často se setkáváme s hádkami a spory spojenými právě s oblékáním, a to zejména v prvních obdobích vzdoru.

Děti milují rituály a oceňují jasně daná pravidla a mantinely, zároveň od vás očekávají respekt, porozumění a lásku. Často se setkáváme s hádkami a spory spojenými právě s oblékáním, a to zejména v prvních obdobích vzdoru. Dítě se nechce oblékat, nelíbí se mu námi vybrané oblečení, odmítá vhodné sezónní oblečení a podobně. Zkuste se těmto nesmyslným a často naprosto zbytečným sporům vyvarovat právě pomocí několika jednoduchých rituálů, které budete provádět spolu s dětmi.

Sledujte společně počasí

Máte zkušenost, že vaše dítě se zásadně obléká do kousků neodpovídajících aktuálnímu počasí či sezóně? Zkuste si zavést rituál, kdy si ráno společně projdete vybranou předpověď počasí, prodiskutujete možnost deště, enormní teplo nebo sníh, a pak necháte dítě promyslet, jaké by bylo pro dnešek vhodné si obléct na výlet oblečení či co si přibalit do batůžku, například nepromokavou bundu nebo softshellové kalhoty Kugo

Dítě bude mít pocit svobodné volby, bude vnímat zodpovědnost za svoje rozhodnutí, a ještě se naučí časem vyhodnocovat možná rizika spojená s počasím. Klidně můžete třeba i sledovat společně teploměr za oknem či barometr v obýváku. Dost možná se dítě bude v budoucnu lépe orientovat v předpovědích počasí než vy sami!

Chystejte oblečení předem

Bojujete-li každé ráno před odchodem do školy či školky s tím, jaké oblečení si je dítě ochotno obléct, zkuste s dítětem zavést rituál, kdy si samo každý večer připraví oblečení na následující den a vy nachystanou kupičku jen zkontrolujete. Drobné změny většinou dítě snadno přijme, například když dlouhé dívčí legíny vyměníte spíše za dívčí ¾ legíny, protože má být následující den velké teplo. Pokud i přes veškerou snahu vyvstane nějaký spor, budete mít večer dostatek času jej v klidu vyřešit. Ráno to v časovém presu bývá náročnější a často banální spor končí hádkou, frustrací na obou stranách a v krajním případě i pozdním příchodem.

Zásadní kousky nakupujte společně

Pokud je už vaše dítě velké a vy moc dobře víte, že není spokojeno se vším, co mu donesete, vezměte jej na nákupy s sebou, a to zejména u těch velkých drahých věcí, jako jsou boty, zimní bundy, kvalitní sportovní oblečení nebo třeba společenské šaty. Spoustě dětem je to naprosto jedno, ale hodně holčiček už ve 3 letech samy od sebe řeší, v čem se cítí dobře, aniž byste je k tomu nějak vedli. Pokud dítě některou věc i přesto začne odmítat, snažte se přijít na to, co zatím je, a dítěti hned nespílejte. Možná se mu pro některý kousek spolužáci vysmívají nebo je daná věc z materiálu, v němž se potí. Když v klidu najdete jádro problému, snadněji se vám vyřeší.

Foto: Pixabay

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient