Praha připravuje revitalizaci podzemí Stalinova pomníku

Rada hl. m. Prahy dnes jednala o budoucnosti podzemí bývalého pomníku J. V. Stalina. Vzala na vědomí „Studii využitelnosti a revitalizace návrší letenských sadů a objektu Bunkru“ a schválila zadávací řízení k veřejné zakázce „Využití objektu podzemí Stalinova pomníku“. Zároveň schválila memorandum o spolupráci při využití objektu s Národní galerií v Praze. Rekonstrukce by měla vytvořit ze zanedbaného místa galerii se zaměřením na prezentaci výtvarného umění a další služby.

Uzavření memoranda mezi Prahou a Národní galerií by mělo pomoci s blízkou opravou objektu bývalého Stalinova pomníku. Cena projektové dokumentace, na jejímž základě se uskuteční sanace, by neměla překročit 50 milionů korun.

„Že je památník nutné zrekonstruovat, o tom není pochyb, navíc bychom ale v tomto prostoru chtěli vytvořit centrum současného umění, které Praze stále chybí. Požádal mě o to ředitel Národní galerie, který takové místo hledá už dlouhou dobu, a oba jsme se shodli na tom, že právě Stalin je pro takový účel ideální. Jsem ráda, že stejný názor má i pražská rada a hlavní město se konečně dočká svého centra současného umění. Určitě ale chceme zachovat i nynější funkci památníku, tedy místo, kde se setkávají mladí lidé,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Celý prostor by měl být rozdělen na čtyři části. Mezi ně by se řadil hlavní výstavní sál, poté prostor pro prezentaci historie místa včetně nerealizovaných návrhů na jeho architektonickou úpravu, další sál by měl přiblížit dobu nastupujícího totalitního režimu, tedy jeho politického a společenského zázemí, masovou propagandu či její nástroje. A čtvrté by bylo prostranství, které by sloužilo nejmladší streetartové generaci, která by místo mohla využít ke kultuře podle svého.

Bývalé monumentální sousoší Josefa V. Stalina na Letenské pláni je dlouhé roky spojeno s dobou politické tyranie a občanské nesvobody. Už v roce 1949, tedy rok po nástupu komunistů k moci, byl za účasti prezidenta Antonína Zápotockého položen základní kámen ke stavbě rozsáhlé konstrukce podnoží Stalinova památníku. V roce 1955 bylo sousoší dokončeno a následně v roce 1962 zničeno z politických důvodů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.