Search
Close this search box.

Praha oslaví sto let republiky

Na slavnostní tiskové konferenci v Clam-Gallasově paláci v Praze byl představen koncept a program národních oslav 100 let republiky, které se uskuteční v našem hlavním městě. Oslavy společného století v Praze budou zahájeny 28. září znovuspuštěním orloje na Staroměstském náměstí a vyvrcholí o víkendu 27. a 28. října velkolepou oslavou v ulicích Prahy.

Národní oslavy 100 let republiky v Praze jsou vyvrcholením oslav probíhajících během letošního roku po celé České republice. Programovou osu projektu Společné století tvoří více než 350 akcí soustředěných na česko-slovenské vzájemné vztahy, které se konají ve všech regionech České republiky. Oslavy v hlavním městě jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích pro všechny občany České republiky a návštěvníky hlavního města. Během měsíce září a října se uskuteční tematicky zaměřené výstavy, koncerty, divadelní a scénická představení, happeningy, dny otevřených dveří a spoustu dalších akcí u příležitosti oslav stoletého výročí Československa.

„Hlavním cílem národních oslav v Praze je důstojně a s hrdostí oslavit sto let naší malé velké země. Jsme pyšní, že se při přípravě programu podařilo navázat úzkou a konstruktivní spolupráci s aktéry občanské společnosti a zachovat zcela apolitický ráz oslav, které připomínají naši společnou historii a vyzývají nás k jednotě,“ uvedl koordinátor Národních oslav 100 let republiky v Praze Robin Čumpelík.

CzechTourism pro celorepublikové oslavy roku významných výročí roku 2018 připravil jednotný marketingový koncept a logo, zajistil mimo jiné přípravu audio a videospotů, které budou ke zhlédnutí v televizi, rozhlase, na online kanálech a sociálních sítích. Agentura pozvala k účasti řadu českých a slovenských osobností.

„Poselství celého národního projektu jsme promítli do dvou slov – neměnil/a bych. Rádi bychom pocit národní hrdosti a sounáležitosti vzbudili právě pomocí osobností z oblasti kultury, sportu či vědy, jejichž profesní či osobní život je neodmyslitelně spjat s Českou či Slovenskou republikou. Pro projekt se nám podařilo získat kardiochirurga Jana Pirka, generálmajora Emila Bočka, herce Táňu Pauhofovou, Viktora Preisse, Zuzanu Kronerovou, Emíliu Vášáryovou, Martina Dejdara, rybáře Jakuba Vágnera, Miss World Táňu Gregor Brzobohatou či fotbalistu Antonína Panenku,“ doplňuje ke konceptu celorepublikových oslav marketingový vedoucí projektu Společné století Lukáš Bajer.

Měsíční festival v ulicích Prahy bude zahájen v pátek 28. září slavnostním spuštěním orloje Staroměstské radnice, jejíž věž prošla několikaměsíční rekonstrukcí.

V sobotu 27. října bude pro Pražany a návštěvníky hlavního města připraven tematický videomapping na historickou budovu Národního muzea, která se pro veřejnost otevře 28. října. Návštěvníci muzea se mohou těšit nejen na zrekonstruované prostory, ale i na speciální Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu, která bude až do konce roku 2018 přístupná pro všechny zdarma.

27. října se budou konat také žánrově rozmanité koncerty na třech pódiích v Praze, a to na náměstí Republiky, Staroměstském náměstí a Václavském náměstí. Dále se uskuteční pochod za republiku, kterého se zúčastní zástupci z řad studentů, Sokolů, legionářů a dalších organizací a spolků.

„Pro občany České republiky jsme jako Praha připravili co nejatraktivnější program, který se bude skládat mimo jiné z živých scén z historie Československa přímo v ulicích Prahy, či mobilní aplikaci hiSTOries, která je určena pro teenagery a rodiny s dětmi a nabízí netradičního průvodce místy, kde se psala československá historie v Praze,“ dodává k programu tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Vít Hofman.

Všechny akce a události spojené s národními oslavami 100 let Československa v Praze jsou k dispozici na webové stránce spolecnestoleti.cz/cs/narodnioslavy. Při této příležitosti bude rovněž vydán speciální aktualizovaný programový katalog, který bude přehledným průvodcem akcemi spojenými se stým výročím republiky.

Návštěvníci národních oslav v Praze se mohou také těšit na živé obrazy v ulicích hlavního města. „Na různých místech v Praze budou k vidění historické scény zobrazující československou historii. Jedním z těchto obrazů bude i scéna v duchu 30. let, kde budou k vidění historické automobily a dojde k připomenutí automobilové tradice v Československu,“ uvedl prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Národní oslavy 100 let republiky v Praze jsou organizovány za podpory hlavního města Prahy, Úřadu vlády České republiky, Ministerstva kultury, Ministerstva obrany, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva vnitra, Ministerstva zemědělství, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ČTK, České televize, Českého rozhlasu, Senátu ČR a Akademie věd České republiky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient