Praha má nového primátora. Stal se jím Pirát Zdeněk Hřib

Po devatenácti dnech od komunálních voleb mají v Praze konečně primátora. Stal se jím představitel Pirátů Zdeněk Hřib.

V podstatě od začátku se koalice Piráti, Spojené síly pro Prahu (TOP 09, hnutí STAN, KDU-ČSL, LES a Demokrati Jana Kasla) a Praha sobě dohodla na společném vládnutí. Problémy nenastaly ani v otázce jakým směrem se bude ubírat našeho hlavní město. Problémem tedy zůstávalo jen personální obsazení. A i to je nakonec vyřešeno.
Další dva kandidáti na primátora Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) a Jan Čižinský (Praha sobě) nakonec nebudou ani v radě města, avšak zůstanou předsedy svých zastupitelských klubů. Čižinský navíc zůstává starostou pro Prahu7.
Nová koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

„Bylo to velmi tvrdé jednání. Všichni museli ustoupit. Přejeme si, aby to byla silná koalice, která bude věci řešit za zavřenými dveřmi. Je dobře, že trvalo dlouho a že takto dopadlo,” řekl po téměř pětihodinovém jednání Jan Čižinský.

„Dnes jsem sdělil, že Spojené síly pro Prahu nebudou trvat na postu primátora. Nechceme ohrozit vznik koalice s Piráty a Praha sobě. Piráti postavili vyjednávání tak, že buď budou mít primátora, nebo tato koalice nebude. Nám jde v Praze o změnu, personálie nejsou na prvním místě,“ uvedl k tomu na svém twitteru Jiří Pospíšil.

Primátor Zdeněk Hřib se bude věnovat navíc i záležitostem kolem IT, EU fondů a zahraničních vztahů. Jeho kolegové ze strany budou mít na starosti bydlení a transparentnost (Adam Zábranský) a školství (Vít Šimral).

Kromě těchto tří jmenovaných zastupitelů budou v radě sedět ještě za Spojené síly pro Prahu Petr Hlaváček (územní rozvoj), Petr Hlubuček (životní prostředí), Hana Marvanová (legislativa a veřejná správa a bezpečnost) a Jan Chabr (majetek a majetkové podíly).

Praha sobě do rady dosadí Hanu Třeštíkovou (kultura), Adama Scheinherra (doprava), Pavla Vyhnánka (rozpočet a finance) a Milenu Johnovou (sociální politiku a zdravotnictví).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.