Search
Close this search box.

Praha letos plánuje podpořit školství a sport půl miliardou korun

Návrh na rozdělení rozpočtové rezervy hlavního města, o kterém bude tento čtvrtek jednat pražské zastupitelstvo, přinese v případě schválení městským částem bezmála půl miliardy korun na rozvoj školství a sportovních aktivit dětí a mládeže. Díky podpoře vzniknou nová místa ve školách a školkách, nové tělocvičny i moderní školní kuchyně s jídelnami. Od roku 2015 přitom hlavní město do této oblasti věnovalo již 3,3 miliardy korun. Uvedla to radní hlavního města pro školství Irena Ropková.

Pražské zastupitelstvo tento čtvrtek projedná návrh na rozdělení rezervy městského rozpočtu, která letos činí celkem 760,8 milionu korun. Finanční prostředky zamíří do rozpočtů městských částí na realizaci různorodých projektů. Podle návrhu, který v minulém týdnu projednala městská rada, má letos do oblasti školství a sportu na úrovni městských částí zamířit celkem 473,5 milionu korun, tedy bezmála dvě třetiny celé rezervy.

„Hlavní město dlouhodobě podporuje zejména školské a sportovní projekty městských částí, které mají za cíl zlepšit kvalitu vzdělávání, rozšířit kapacity pro děti v mateřských a základních školách a rovněž podpořit aktivní trávení volného času dětí a mládeže,“ uvedla radní hlavního města pro školství a evropské fondy Irena Ropková. „Pokud se podíváme do minulosti, ještě nikdy město nevěnovalo na rozvoj školství a sportu tak velké množství finančních prostředků, jako tomu je v tomto volebním období. Celková částka, kterou jsme městským částem v tomto ohledu poskytli, činí v posledních třech letech astronomickou částku 3,3 miliardy korun. Letos se tedy dostaneme na bezmála čtyři miliardy investic,“ dodává.

Prostředky z rozpočtové rezervy v případě schválení zamíří například na rozšiřování kapacit mateřských a základních škol. V Letňanech má i díky nim vzniknout osm nových kmenových tříd na základní škole v Tupolevově ulici pro bezmála dvě stě žáků, v Dubči zase pět zcela nových tříd mateřské školy. „Usilovně řešíme problematiku nedostačujících kapacit v oblasti předškolní péče a základního vzdělávání. Doposavad vzniklo v tomto volebním období přibližně jeden a půl tisíce míst v mateřských školách a přes čtyři tisíce míst v základních školách. Díky podpoře prostřednictvím rozpočtové rezervy bude toto číslo dále narůstat,“ vysvětluje radní Ropková.

Mezi nejnákladnější projekty, které město hodlá prostřednictvím rezervy podpořit, patří rozsáhlá výstavba zcela nové kuchyně a jídelny na Fakultní základní škole v Trávníčkově ulici v Praze 13, která vyjde městský rozpočet na 62 milionů korun, a rekonstrukce stávající školní kuchyně a jídelny na Základní škole Na Slovance v Praze 8, která bude spojená i s navýšením kapacity a na kterou hlavní město přispěje 35 miliony korun. „Návrh také počítá s výstavbou bazénu v areálu radotínské základní školy, který budou po dokončení využívat ostatní základní školy a školky z okolí a rovněž Gymnázium Oty Pavla a zdejší odborné učiliště. Tato stavba vyjde městský rozpočet v tomto roce na 25 milionů korun,“ dodává radní Ropková.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient