Praha je dnes hlavním městem triatlonu. Jaké byly začátky tohoto atraktivního sportu?

Jak se říkává: svět se posouvá pořád kupředu (ten náš pravděpodobně špatným směrem) a to samé platí pro sport.

Sport býval v dávných dobách výsadou armády. Vojáci spolu zápasili, měřili se v jízdě na koních či třeba stříleli z luku. Později byl sport vnímán i jako určitý kult nejenom zdokonalení fyzického fondu, ale i celkově kulturního života. A zde můžeme najít počátky pozdějšího vzniku olympijských her v Řecku. Hlavními disciplínami byly zápas, hod diskem, běh či třeba skok do dálky se závažím.

S těmito sporty by se dnešní sportovní fanda ale nespokojil.

Ve druhé polovině 19. století byly založeny asociace sportů či turnajů, které v podstatě až doteď kralují světovému sportovnímu dění. 1863 – Fotbalová asociace, 1877 – Wimbledon, 1891 – basketbal.
Dále vznikla házená, volejbal, cyklistika, atd.

Lidem to však nedá a nadále vymýšlí nové sportovní disciplíny,

Např. plážový volejbal si našel své místo v srdcích sportovních fanoušků (i když někdo namítne, že především kvůli tomu jak jsou (ne)oblečené volejbalistky). Dalším atraktivním, masovým, sportem se stal triatlon. Od něj pak byly odvozeny podobné disciplíny – duatlon (běh, kolo, běh), aquatlon (plavání, běh) nebo třeba kvadriatlon (plavání, jízda na kajaku, kolo, běh).

Triatlon je složen z plavání, cyklistiky a běhu, takže vítěz může být vnímán svým způsobem jako nejvšestranější sportovec. I když desetibojaři či moderní pětibojaři by se proti tomu ozvali…

Triatlon se poprvé představil oficiálně v sedmdesátých letech, ale to byl spíše vnímán jako určitý test pro americké záchranáře.
Do většího povědomí veřejnosti se dostal v roce 2000 v australském Sydney díky olympijským hrám, kam byl poprvé zařazen. A pro Českou republiku to byla úspěšná premiéra, protože Jan Řehula získal na tomto největším svátku sportovců bronzovou medaili. Tento velký český úspěch podpořil o rok později na ME Filip Ospalý ziskem titulu. K hodnotným výsledkům jistě patří výhra ve Světovém poháru, čehož dosáhl Martin Krňávek. Mezi ženami si připisovala slušné výsledky Vendula Frintová.

V tuto chvíli nemá český triatlon světového závodníka či závodnici. Zato se však v Praze, a to dnes,pořádá prestižní závod, který patří do celosvětové triatlonové série Challenge Family.
Tohoto velkého triatlonového klání se zúčastní ve všech kategoriích dohromady 1500 závodníků. Mezi nimi bude i několikanásobný mistr světa a stříbrný z olympiády Španěl Javier Gómez.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient