Search
Close this search box.

Praha, Berlín, Varšava. Kde jsou ty časy…

Při sledování letošního závodu Tour de France si možná čeští cyklističtí fanoušci postesknou, že nemají komu fandit, protože se ho letos neúčastní žádný český závodník. A ještě více třeba kvůli tomu zavzpomínají, jaké to bylo, když se konal oblíbený Závod míru.

Pro někoho to možná byla propaganda tehdejšího režimu nejenom v Československu, ale i u spolupořadatelů z NDR a Polska. Jiný to vnímá negativně jako začátek dopingu v cyklistice, který se pak přenesl do profesionálních řad.
To všechno je pravda, přesto to nepřehluší ty hezké vzpomínky, kdy člověk odpoledne usedal k televizi a zapínal druhý program a fandil Michalu Klasovi, Josefu Regecovi či později Pavlu Padrnosovi. Ale i zahraničním závodníkům jako třeba famózní (díky dopingu?) trojce z NDR Uwe Amplerovi (nejvetší sportovní hrdina v dětství autora tohoto článku), Uwe Rabbovi či Olafu Ludwigovi. Člověku jistě ještě vytanou na mysli jména jako Abdužaparov, Jaskula či Spruch.

Závod míru se jel poprvé v roce 1948. Nejdříve se jezdilo z Prahy do Varšavy či obráceně. Za čtyři roky se přidala Německá demokratická republika. Až na dvě vyjímky (1985 v Moskvě a 1986 v Kyjevě), se vždy začínal závod v Praze, Varšavě či Berlíně.

Po roce 1989 sláva tohoto závodu uvadala. Od roku 1993 se jelo několik etap v Německu či Polsku, ale organizátorem byla jen v Česká republika. Naposledy se jel Závod míru v roce 2007, poté z finančních důvodu se už neuskutečnil.

V celkové historii se češí (či slovenští) závodníci dostali na nejvyšší stupínek sedmkrát – Jan Veselý (1949), Jan Smolík (1964), Vlastimil Moravec (1972), Ján Svorada (1990), Jaroslav Bílek (1993), Pavel Padrnos (1995) a Ondřej Sosenka (2002).
Nejvíce prvenství (4x) získali Uwe Ampler (NDR) a Ryzsard Szurkowski (Polsko).

V současných letech se koná jen Závod míru juniorů.

A propo, při závěrečném defilé nejlepších cyklistů Tour de France bude přece jenom Česká republika pomyslně přítomna. Vítěz celkové klasifikace získá cenu navrženou a vyrobenou v české sklářské firmě Lasvit.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient