Search
Close this search box.

Praha, Berlín, Varšava. Kde jsou ty časy…

Při sledování letošního závodu Tour de France si možná čeští cyklističtí fanoušci postesknou, že nemají komu fandit, protože se ho letos neúčastní žádný český závodník. A ještě více třeba kvůli tomu zavzpomínají, jaké to bylo, když se konal oblíbený Závod míru.

Pro někoho to možná byla propaganda tehdejšího režimu nejenom v Československu, ale i u spolupořadatelů z NDR a Polska. Jiný to vnímá negativně jako začátek dopingu v cyklistice, který se pak přenesl do profesionálních řad.
To všechno je pravda, přesto to nepřehluší ty hezké vzpomínky, kdy člověk odpoledne usedal k televizi a zapínal druhý program a fandil Michalu Klasovi, Josefu Regecovi či později Pavlu Padrnosovi. Ale i zahraničním závodníkům jako třeba famózní (díky dopingu?) trojce z NDR Uwe Amplerovi (nejvetší sportovní hrdina v dětství autora tohoto článku), Uwe Rabbovi či Olafu Ludwigovi. Člověku jistě ještě vytanou na mysli jména jako Abdužaparov, Jaskula či Spruch.

Závod míru se jel poprvé v roce 1948. Nejdříve se jezdilo z Prahy do Varšavy či obráceně. Za čtyři roky se přidala Německá demokratická republika. Až na dvě vyjímky (1985 v Moskvě a 1986 v Kyjevě), se vždy začínal závod v Praze, Varšavě či Berlíně.

Po roce 1989 sláva tohoto závodu uvadala. Od roku 1993 se jelo několik etap v Německu či Polsku, ale organizátorem byla jen v Česká republika. Naposledy se jel Závod míru v roce 2007, poté z finančních důvodu se už neuskutečnil.

V celkové historii se češí (či slovenští) závodníci dostali na nejvyšší stupínek sedmkrát – Jan Veselý (1949), Jan Smolík (1964), Vlastimil Moravec (1972), Ján Svorada (1990), Jaroslav Bílek (1993), Pavel Padrnos (1995) a Ondřej Sosenka (2002).
Nejvíce prvenství (4x) získali Uwe Ampler (NDR) a Ryzsard Szurkowski (Polsko).

V současných letech se koná jen Závod míru juniorů.

A propo, při závěrečném defilé nejlepších cyklistů Tour de France bude přece jenom Česká republika pomyslně přítomna. Vítěz celkové klasifikace získá cenu navrženou a vyrobenou v české sklářské firmě Lasvit.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient