Search
Close this search box.

Každý pátý Čech odešel do zahraničí za prací, prim hraje Německo, zaměstnance tam hledá v češtině i Elon Musk

Až na dva a půl milionu Čechů trvale usídlilo v zahraničí. Zaměstnanci chybějí zejména v příhraničních regionech sousedící s Německem a Rakouskem.

Až na dva a půl milionu Čechů trvale usídlilo v zahraničí. Ačkoli neexistují žádné oficiální statistiky, odhaduje se toto číslo z výsledků sčítání obyvatel z roku 2011 s přihlédnutím na demografický vývoj České republiky a otevření Schengenského prostoru. Odliv ekonomicky aktivních Čechů za hranice ale komplikuje zaměstnanost v tuzemsku.

Podle průzkumů agentury Starke Jobs se sídlem v saském Marienbergu jsou nejčastějšími důvody pro odchod Čechů za hranice důvody ryze ekonomické.

„Před devatenácti lety jsem odešel do Holandska, chtěl jsem pracovat, ale u nás byla nezaměstnanost na 15 procentech,“ začíná vyprávění devětatřicetiletý Lukáš. „Po třech letech jsem se vrátil bohatší o jazykové znalosti a také zkušenost, že když někdo dělá práci navíc, je za ni adekvátně ohodnocen. V tuzemsku mě ale vyvedli z omylu, tehdá to tady takhle nefungovalo. Vyrazil jsem proto do zahraničí znovu, tentokrát do Irska, kde jsem vydržel pět let. Nakonec jsem se vrátil z osobních důvodů, dnes už nejsem zaměstnanec, ale zaměstnavatel a zkušenosti z mého pobytu v Irsku i Holandsku čerpám dodnes,“ uzavírá Lukáš.

Agentura ve svých výzkumech sleduje také trend nárůstu zájmu o práci v Německu na denní dojíždění. „Odcházet za prací do zahraničí chce dle našeho názoru notnou dávku odvahy a téměř vždy to bývá spojeno s jakýmsi pálením mostů. Mezi těmi, kdo do světa odcházejí, jsou ponejvíce čerství absolventi škol, kteří ještě nemají hypotéky ani rodiny, a tedy mohou si dovolit zariskovat. Dojíždět za prací do zahraničí každý den je tedy hlavně pro ty, kdo to za hranice nemají daleko, chtěli by načerpat srovnatelné zkušenosti jako naši krajané ve světě, ale přitom už mají v Česku kořeny zapuštěné,“ přibližuje Robin Buc ze Starke Jobs pohnutky Čechů dojíždějících do práce v Německu.

Podle Buce je mezi Čechy, kteří za prací do Německa dojíždějí každý den, největší zájem o nekvalifikované pracovní pozice, ve kterých je nabídka práce dlouhodobě široká. „Českým uchazečům jde vstříc situace na trhu práce v Sasku. Tam je totiž nekvalifikovaných pracovních míst, jako je operátor výroby, obsluha strojů a podobných, stále velký dostatek, a tak se Čechy poměrně snadno a rychle daří umístit do nové práce za hranicemi“ uvádí Buc.

Čechům vstup na trh práce v Německu komplikuje především neznalost jazyka.

Ani přeshraniční pracovníci se ale nevyhnou nutným jazykovým znalostem. „Je třeba si uvědomit, že práce v zahraničí je vždycky spojena s nutností ovládat tamní jazyk alespoň na základní úrovni. Zaměstnanci by měli rozumět pracovním pokynům, měli by dokázat říct si o dovolenou nebo vyřídit si třeba neschopenku v případě nemoci. Proto i zaměstnavatelé sami po uchazečích vyžadují minimálně pasivní znalost němčiny. Hlásí se nám ale také lidé vzdělaní, podařilo se nám najít zaměstnání v Německu mimo jiné třeba projektantovi, programátorovi nebo učitelce v mateřské škole. Zde už jsou ale požadavky na znalost jazyka podstatně přísnější,“ dodává Buc.

Právě odliv nekvalifikovaných pracovníků či naopak kvalifikovaných odborníků s jazykovými znalostmi působí komplikace zaměstnavatelům v Ústeckém kraji, který je spolu s Karlovarským krajem místem s nejvyšší koncentrací přeshraničních pracovníků. „Zatímco před deseti, patnácti lety byla nezaměstnanost vysoká a zaměstnavatelé si mohli mezi uchazeči vybírat, dnes se k nám tolik životopisů nehrne,“ vypráví personalistka společnosti na Chomutovsku, která si nepřeje být medializována. „V praxi sice není problém sehnat zaměstnance na nižší pozice, čím vyšší nároky ale na danou práci máme, tím hůře se takový odborník hledá. A když k tomu má umět třeba plynule anglicky nebo německy, vhodného kandidáta hledáme leckdy i rok,“ uzavírá.

Do své gigafactory v Berlíně hledá zaměstnance i Tesla vizionáře Elona Muska. Na oficiálním webu společnosti je v láká v českém jazyce. Na webu pak po výběru pozic v Evropě najdete nabídku práce od softwarových inženýrů a programátorů až po řidiče nákladních aut. I v tomto případě se však očekává znalost minimálně angličtiny.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient