Požár hospodářství v Čenovicích likvidovalo 23 jednotek hasičů

V pondělí 27. srpna čtrnáct minut před osmnáctou hodinou přijala tísňová linka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o požáru zemědělského objektu v Čenovicích, která leží v katastru Čestína na Kutnohorsku.

Už z prvotního hlášení bylo zřejmé, že jde o požár většího rozsahu, proto byl operačním důstojníkem ihned vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. K události tak vyjelo osm jednotek – kromě profesionálních hasičů z Uhlířských Janovic, Zruče nad Sázavou a Kutné Hory také pět dobrovolných sborů.

Po příjezdu první jednotky na místo bylo zjištěno, že požárem je zcela zasažena část hospodářských budov o rozměrech cca 30 x 35 metrů a požár se dále rozšiřuje na další přilehlé domy. Velitel zásahu proto vyhlásil třetí poplachový stupeň, k požáru se tak nakonec sjelo 23 hasičských jednotek.

Prvotní zásah se soustředil na záchranu zvířat, která byla ustájena ve chlévě, a na zabránění rozšíření požáru na ostatní budovy. Vzhledem k tomu, že část velké stodoly sloužila i jako dílna, byly uvnitř uskladněny i tlakové lahve. Několik se jich hasičům podařilo včas ochladit, ale u autogenní soupravy došlo k výbuchu, který naštěstí nikoho ze zasahujících nezranil.

Hasiči v dýchací technice pomocí mnoha C proudů postupně dostali plameny pod kontrolu. Lokalizace požáru byla velitelem zásahu ohlášena deset minut před devatenáctou hodinou. Poté začalo za pomocí teleskopického manipulátoru vyvážení a dohašování uskladněného sena a slámy. Kvůli velkému množství uskladněného materiálu byl o spolupráci požádán také Záchranný útvar HZS ČR, který z roty ve Zbirohu vyslal speciální kolový nakladač JCB.

Vyskladňování a dohašování trvalo hasičům až do brzkých ranních hodin. V půl osmé ráno byl požár zcela zlikvidován. Na místě byla ponechána místní jednotka na dohlídku po dobu 24 hodin. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na čtyři miliony korun, včasným zásahem a nasazením velkého počtu jednotek hasiči uchránili majetek v dvojnásobné výši. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při práci s rozbrušovací pilou.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient