Postavy z pohádek nově zdobí dětské oddělení kliniky v Ostravě

Postavy z pohádek i reálie Ostravy nově zdobí chodby, vyšetřovnu i pokoj na dětském oddělení Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. Vrchní sestra Romana Vrátná spolu s přednostkou Zdeňkou Němečkovou Crkvenjaš oslovily loni na podzim Nadaci Zdeňky Žádníkové. A ta se po jarní návštěvě oddělení rozhodla, že jej pomůže zútulnit.Teď je to podle jejích slov nejhezčí dětské popáleninové centrum v republice.

„Za nás se pohybuje ta sponzorská částka přes 200 tisíc korun. Ještě vám přijdou hry a hračky od společnosti Pexi , abyste měli dovybavenou hernu. My, když už můžeme, tak uděláme takový all inclusive balíček. Dárky pro děti, ale i pro vás, sestřičky, abyste se i vy tady cítily dobře a stejně šťastně barevně, jako jsou ty zdi“, řekla předsedkyně správní rady nadace Zdeňka Žádníková.

O tom, co bude na stěnách rozhodovali lékaři i sestry. Jejich nápady pak zpracoval a uvedl do života výtvarník Libor Škrlík .

„Pan Škrlík ráno něco nakreslil, ale do večera to vypadalo jinak. Třeba ráno to byly rybičky a do večera z toho byly lentilky“. Přiblížila jeho měsíční práci vrchní sestra kliniky Romana Vrátná.

„Ty nástěnné instalace jsem asi měsíc a půl připravoval doma a další asi měsíc jsem strávil tady. S Nadací Zdeňky Žádníkové spolupracuji 12 let, ale dětská oddělení jsem zdobil ještě v době, kdy jsem učil na základní škole a do nemocnic chodil o víkendech“ doplnil při předání své práce Libor Škrlík.

Dětské oddělení Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie má 12 lůžek. A většinou jsou všechna obsazená.

„Nejčastěji hospitalizované děti mají mezi jedním a druhým rokem. A nejčastější příčinou je opaření horkou vodou, kávou, čajem nebo polévkou. A může za to chvilková nepozornost dospělých. Ročně je na oddělení hospitalizováno přibližně 150 takto zraněných dětí“, připomněl primář Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.