Poslední srpen je dnem nepřečtených knih

(Aktualizováno před )

31. srpen je den, kdy slaví narozeniny z našinců např. modelka Tereza Maxová (1971) a ve světě herec Richard Gere (1949), váže se naopak k počátku řádění Jacka Rozparovače v Londýně (1888) nebo k tragické nehodě princezny Diany (1997). Moc se však zatím neví, že se připomíná i jako Den nepřečtených knih.

31. srpen je v Česku Dnem nepřečtených knih teprve od roku 2012 – s tím, že má být dnem jako stvořeným pro celodenní čtení. Vezmi do ruky knihu, kterou máš rozečtenou nebo takovou, která na tebe už dlouho čeká v knihovně!

Podle průzkumu internetového knihkupectví Martinus.cz mají Češi ve svých knihovnách v průměru 23 procent nepřečtených knih. Nejčastěji má jít překvapivě o světové bestsellery. Nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Může prý za to nejen nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nakonec nezaujme.

Domácí knihovna průměrného Čecha čítá něco mezi 20 až 50 knihami. Lépe jsou na tom dnešní padesátníci a šedesátníci, pětina z nich má totiž v knihovně daleko víc knih, 15 procent dokonce nad 500. Lidé z této generace jsou podle průzkumu největšími milovníky literatury – téměř čtvrtina z nich navíc dočte každou knihu, kterou dostane do ruky.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz