Poslanci už nechtějí mít tak velké platy

(Aktualizováno před )

Při včerejším jednání sněmovny se nehlasovalo jenom o zvyšování penzí, ale také o zpomalení růstu platů poslanců, senátorů, ministrů a dalších ústavních činitelů. Poslanci do dalšího kola propustili návrh, který by měl zbrzdit už tak vělké rozdíly mezi výdělky státních činitelů a ostatních lidí placených z veřejných rozpočtů.

Současný plat poslance či senátora činí 76 000 korun plus dostávají představitelé státní moci další řadu náhrad (např. reprezentace, stravné nebo dopravu z místa trvalého bydliště).
Platy by se měly v příštím roce ústavním činitelům zvýšit, ale pouze v návaznosti na růst průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Pro letošní rok jde o 2,5násobek této mzdy. Tento koeficient však od roku 2015 postupně narůstá. Příští rok a v následujících letech mělo podle dosavadního zákona jít o 2,75násobek. Díky novému návrhu by do budoucna zůstal na letošním 2,5násobku.
Pokud by k této změně nedošlo, mohly by se platy poslanců, senátorů, atd. zvýšit až o pětinu.

V tuto chvíli však zatím není jisté, zda návrh projde tak, aby mohl začít platit už od 1. ledna. Další projednání tohoto tématu přijde na řadu 23. října. Závěrečné schvalování nastane v listopadu a pak teprve návrh přijde na stů senátorům a prezidentovi k podpisu.

Aby došlo ke změně navýšení platů ústavních činitelů navrhli na včerejším jednání Piráti. Podpořily je ANO, SPD a KSČM.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz