Search
Close this search box.

Poslanci ČSSD už podepisují koaliční smlouvu

Kolem poloviny z 15 členů poslaneckého klubu ČSSD už podepsalo koaliční smlouvu mezi hnutím ANO a právě sociálnimi demokraty.

Jan Chvojka, šéf poslaneckého klubu ČSSD, počítá s tím, že všichni ostatní sociálně demokratičtí poslanci se pod koaliční smlouvu podepíšou. Předpokládá, že většina zbývajících poslanců svůj podpis přidá v odpoledních hodinách. Jde především o mimopražské poslance.

Jak už v neděli prezident Miloš Zeman předeslal, vládu jmenuje zítra dopoledne. Pořád však zůstává otázkou, zda prezident nakonec jmenuje Miroslava Pocheho na ministra zahraničí.
Jan Hamáček, předseda ČSSD, už počítá s touto eventualitou a připouští, že by on sám zatím vedl tento resort s tím, že v průběhu času by se přece jenom ministrem zahraničí stal Poche.
Zároveň však Hamáček dodává, že by to ale byla zbytečná komplikace. „Sociální demokracie postupovala podle Ústavy a čeká to i od ostatních,“ naznačuje nepřímo předseda k možnosti, že by premiér mohl podat tzv. kompetenční žalobu. O této žalobě by rozhodoval Ústavní soud. Pokud by rozhodl soud ve prospěch Pocheho, musel by Zeman ustoupit jmenovat ho. O této variantě však Andrej Babiš nechce ani slyšet.
Podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického by to však měl Babiš učinit, aby nevypadal jen jako poslíček, který jen na Hrad donese seznam s ministry a pokud s nějakým jménem prezident nesouhlasí, nabídne mu jiné jméno. „Výrazně oslabuje pozici předsedy vlády jako klíčové osobnosti ve vztahu k exekutivě,“ dodal Netolický

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient