Porodnice v Hořovicích zvyšuje komfort rodiček

Hořovická porodnice disponuje od letošního srpna telemetrickým kardiotokografem, zařízením, které umožňuje monitoraci plodu na dálku. V praxi to znamená, že se rodičky mohou během toho vyšetření volně pohybovat.

„Zvláštnost nového telemetrického kardiotokografu spočívá v tom, že umožňuje monitorovat srdeční akci plodu na dálku. Vyšetření probíhá tak, že rodička má sondy na břiše, ale může se s nimi volně pohybovat, což pro ni jistě představuje mnohem větší komfort během první doby porodní,“ konstatuje MUDr. Tereza Hubová, lékařka gynekologicko-porodnického oddělení. „S běžným kardiotokografem je vyžadována poloha v klidovém režimu na zádech. Kardiotokografie zobrazuje aktivitu dělohy a tepovou frekvenci plodu. Provádí se při příchodu rodičky na porodní sál a poté následně v průběhu porodu. Je nebolestivá, nevyžaduje předchozí přípravu a nemá žádné vedlejší účinky ani na rodičku ani na plod,“ doplňuje hořovická lékařka.

Kardiotokografie je jinak běžná vyšetřovací metoda. Porodníkům pomocí elektrod připevněných na břicho umožňuje sledovat kontrakce a měřit ozvy plodu u těhotné ženy. Toto vyšetření se provádí opakovaně u těhotných žen od 36. týdne těhotenství. Rodičky s tímto vyšetřením se běžně setkávají nejen při porodu, ale i při předporodních vyšetření. Přístroj informaci zpracovává a zapisuje v podobě křivky na papír nebo na obrazovku. Získaná křivka má charakteristický vzhled, z nějž zkušený lékař snadno pozná, jaké jsou základní životní funkce miminka.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.