Porazit Nymburk? Mission impossible! Hned mu dejte mistrovský pohár

Dnes začíná další ročník nejvyšší české basketbalové ligy mužů. Představitelé této soutěže mohou klidně přijet na první zápas Nymburka, předat mu pohár pro vítěze a jeho hráčům pověsit zlaté medaile na krk. Až takový je středočeský tým favorit.

ČEZ Basketball Nymburk získal patnáctkrát za sebou titul a pokud mu nevyschne pokladna, tak mu „nezbývá“ nic jiného než se stát časem nejlepším českým klubem v počtu mistrovských titulů. Zatím je nejlepší Zbrojovka Brno (později BC Stavex, BC BVV, A plus ŽS nebo BC Brno), má jich dvacettři.
Za posledních deset let prohrál Nymburk v základní části ligy jen devětkrát!

Když se podíváme na ženský basketbal, i zde se najde několik týmů, které mají ve svých sbírkách hromadu zlatých medailí.
Nejvíce jich má Sparta Praha a to dvacettři, naposled však tento tým vyhrál titul v sezoně 1986/1987.
V samostatné České republice byly jenom dva týmy, které si mezi sebou rozdělilly poctu nejlepšího družstva. Žabovřesky (později BK Gambrinus Brno a BK Frisco SIKA Brno) jich získaly čtrnáct, více jich však mají hráčky USK Praha, které k dvanácti titulům po roce 1993 mohou přidat ještě osm federálních.

Ale i v dalších kolektivních sportech najdeme kluby, které jasně převyšovaly své soupeře. V ženském volejbale to byl Prostějov, který v posledních deseti letech neměl konkurenta. A není bez šancí překonat Olymp Praha, který získal ještě v českoslovesnké lize 12 titulů.
U jejich mužských kolegů se to přece jenom více přesýpá. Např. České Budějovice získaly v samostatné republice devět titulů, ale stalo se tak v rozmezí let 1999 – 2017.

A ještě se podívejme na třetí tradiční kolektivní sport, házenou. Deset titulů v české extralize házené si vybojovali karvinští hráči. Avšak v československé lize jasně dominovali vojáci z Dukly. Jejich 23 titulů (plus další tři z extraligy ČR) se bude těžko překonávat.
Dá se říci, že u žen v posledních letech najdeme tým, který by mohl získávat titul za titulem. Finančně silný Baník Most (jeho hráčkám se říká Černí andělé) jich zatím získal za sebou šest.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak