Poradna pro oběti ve Znojmě opět pomáhá

(Aktualizováno před )

Po krátké přestávce byla ve Znojmě opět otevřena bezplatná a anonymní poradna pro každého, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na věk či způsobenou újmu, a potřebuje získat informace, jak svou situaci řešit. Poradny pro oběti po celé republice fungují v rámci projektu Proč zrovna já? II, který je hrazen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu.
Ve znojemské poradně působí poradkyně Marie Štorková, která přiblížila, kdo se například může na poradnu obrátit: „Reálným příběhem, se kterým jsme se setkali, byl i ten mladé maminky, která hledala pomoc, když utíkala před svým partnerem, který ji celou noc fyzicky napadal, vyhrožoval a násilnicky se k ní choval. Utekla se svým dítětem a prosila o pomoc. Potřebovala ubytování, ale takové, kde by se mohla před partnerem schovat. Ve spolupráci s ostatními institucemi se poradně podařilo zajistit pro klientku chráněné bydlení a převézt ji sem i s dítětem. Mimo to získala i další informace, jak může svoji situaci s podporou naší poradny do budoucna řešit,“ popsala svoji práci poradkyně Štorková. „Snažíme se maximálně vyjít vstříc a pomoci, uplatňujeme diskrétní a individuální přístup, naše služby poskytujeme zcela zadarmo,“ dodala poradkyně.

Poradna poskytuje zejména právní informace a psychosociální podporu. Klientům pomáhá najít odpovědi na otázky, s kterými si neví rady jako například, kde a jak získat informace o vyšetřování, jak uplatnit nárok na náhradu škody, peněžitý příspěvek státu i možnosti mimosoudního řešení. K výslechu a soudu lze poskytnout také doprovod. Dále poskytuje neméně důležitou psychickou pomoc, a to přizpůsobenou konkrétní situaci, neboť jinou pomoc potřebuje oběť znásilnění, domácího násilí, jinou podporu okradený, fyzicky napadený, pronásledovaný, vydíraný.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz