Pořadatel běhu Valdštejnova desítka Michal Ouřada vypráví o běžecké horečce v Chebu

V neděli 26. srpna zachvátí historické centrum Chebu opět po roce běžecká horečka. Pitoreskní uličky, parky a sportovní areál se na jeden den v roce otevřou stovkám běžců z ČR a zahraničí, aby mohli absolvovat 4. ročník populárního běhu Valdštejnova desítka. O tom a o mnohém dalším přinášíme s pořadatelem Michalem Ouřadou.

Michale, prozradíš nám, jaké tratě běžce v Chebu letos čekají a kudy povedou?
Plánování letošního ročníku Valdštejnovy desítky nám mírně komplikovalo hned několik rekonstrukcí ulic, které v době konání závodu město bude vykonávat. Trasa se proto oproti loňskému ročníku tedy mírně změní, běžci ale díky tomu zase poznají další zajímavé zákoutí historického centra nádherného Chebu. Na běžce čeká tradiční deseti kilometrová trať, která bude rozdělena na dvě kola po pěti kilometrech. Již od loňského ročníku mohou běžci absolvovat i zkrácenou verzi desítky, a to pět kilometrů. Novinkou letošní sezony bude týmová štafeta 2×5 km. Trať běžce provede z náměstí uličkami historického Chebu, proběhnou se po světovém unikátu, kterým je „zlatá“ dráha v moderním sportovním areálu u řeky Ohře, míjet budou také dominantní hradby chebského hradu. Pokud se někteří běžci nebudou chtít honit s časem, trať pro ně bude určitě zajímavým turistickým zážitkem.

Dočkají se účastníci závodu nějakých novinek?
Jak jsem již řekl v předchozí otázce, velkou novinkou bude týmová štafeta 2×5 km. Nově se závod na 5 i 10 km poběží zároveň ve stejný čas. Dětské kategorie budou nově rozdělené na dva závody, a to na 500 m pro ty menší (kategorie 0-6 let a 7-9 let) a na 1 000 m (kategorie 10-12 let a 13-15 let). Na spoustu novinek se mohou závodníci těšit i v zázemí a na trati. Na překrásném náměstí Chebu vyroste velkoplošná obrazovka, malý trh a závod oživí i živá muzika.

Bude závod opět čipově měřený?
Díky spolehlivé firmě Irontime bude i letošní ročník měřen za pomocí čipové techniky. I zde máme velkou novinku, která měla být zavedena i na loňském ročníku, ale letos už se ji běžci opravdu dočkají. K měření závodu jim tentokrát pomůže jednorázový RFID čip, který se nemusí vracet. Bude umístěn na zadní straně závodního čísla.

Proslýchá se, že na Valdštejnovu desítku dorazí běžecké osobnosti. Na koho se v Chebu můžeme těšit?
Již od loňského ročníku zveme na náš závod známé tváře běžecké komunity. Ambasadory letošního ročníku jsou Míša a Soňa Hrabcovi, známí také jako Running2.cz. Jedná se o nejznámější běžecký pár u nás. Jejich inspirativní články čtou tisíce běžců. Letos si dokonce řekli své ano v polovině pražského půlmaratonu. Trať historickým centrem města Chebu proběhne i známá slovenská herečka a moderátorka Lenka Vacvalová, která je vášnivou běžkyní. Letos dokonce zvládla trať z Košic do Bratislavy za 11 dnů. Další osobností, kterou v Chebu přivítáme, je známá fitness blogerka Andy. A za zmínku stojí určitě i účast předních trenérek projektu Mattoni FreeRuns a tzv. Holek z plakátu Petry Heřman a Lucie Síbrové. Jsme moc rádi, že náš závod láká i takové osobnosti, které kolem sebe utvářejí sebe běžeckou komunitu jako my.

To nejsou v běžecké komunitě zcela neznámá jména. Budou mít běžci možnost se s nimi také neformálně setkat? Co v tomto ohledu připravuješ?
Určitě bychom běžcům rádi nabídli se svými běžeckými idoly setkat i mimo závod. Proto plánujeme na sobotní večer před závodem setkání s těmito osobnostmi. Na náměstí chceme uspořádat panelovou diskuzi o běhu a trať Valdštejnovy desítky si zaběhnout nanečisto. Bude to také taková oslava pěti let od založení Rozběhnito.cz.

To nás čekají opravdu pestré zážitky. Můžeš nám prozradit, jak náročná je organizace takovéhoto běžeckého závodu a jak postupují přípravy?
Běžcům chceme v Chebu vytvořit podmínky, které znají z těch největších podniků v Evropě.Proto je organizace Valdštejnovy desítky určitě velice náročná. Víceméně hned po konci loňského ročníku začaly přípravy toho letošního. O tyto přípravy se zhruba do konce června staráme ve třech lidech. Teď už se rozbíhá masivní propagace a jednotlivé úkoly budou delegovány na další pomocníky. V den závodu by se kolem organizace akce mělo pohybovat cca 70-80 lidí. Náročný bude závod i po finanční stránce. Významně nám pomůže město Cheb a některé regionální firmy. Zbytek rozpočtu si musíme pokrýt sami a samozřejmě většinová část bude pokryta ze startovného.

Na co bys rád tedy pozval běžce do Chebu?
Běžce bych tímto rád pozval na nevšední běžecký zážitek s možností proběhnout si ulice města s téměř tisíciletou historií, velice komfortní zázemí a přátelskou atmosféru.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz