Search
Close this search box.

Poplatek za svoz odpadu pro rok 2019 se v Novém Boru nezvýší

Obyvatelé Nového Boru budou v roce 2019 platit za svoz a likvidaci komunálního odpadu i nadále 600 korun. Rozhodli o tom zastupitelé města na svém listopadovém zasedání.

Poplatek za komunální odpad, který se každoročně stanovuje samostatně, zohledňuje skutečné náklady města spojené se sběrem a svozem komunálního odpadu. „Celkové náklady vloni dosáhly na částku 6,581 milionu korun. Na poplatcích vybereme zhruba dvě třetiny, zbývající část doplácíme z rozpočtu města,“ uvedla místostarostka Nového Boru Stanislava Silná.

Místní poplatek za odpady se v Novém Boru naposledy navýšil v roce 2017, kdy se částka zvedla po deseti letech o sto korun na osobu, tedy z 500 na 600 korun. K tomuto kroku tehdy zastupitelé přistoupili proto, aby se snížila suma, kterou za odpadové hospodářství musí město každý rok doplácet.

Poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu se skládá z pevné částky 250 korun, která je stanovená zákonem. Zbývající část zohledňuje skutečné náklady obce na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu. Její maximální výše je 750 korun. Obec si tak může účtovat za odpady až tisíc korun ročně. „Tak vysoko jít nechceme, respektujeme určitou hranici solidárnosti a držíme se nižší hranice,“ řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Obyvatelé města mají možnost snížit své výdaje za odpady, pokud se zapojí do motivačního programu třídění papíru a plastů do pytlů označenými čárovými kódy. Ty si mohou zdarma vyzvednout na městském úřadě. „Za každý odevzdaný jeden kilogram plastu se sazba poplatku sníží o 1,50 Kč, u papíru je to pak čtyřicet haléřů,“ upřesňuje Zdeňka Schreibová, vedoucí technického oddělení, zeleně a komunálního odpadu na novoborském městském úřadě. Dlužníci za odpady nemají nárok na čerpání této formy úlevy.

V Novém Boru, Arnultovicích, Janově, Pihelu a Bukovanech mají lidé k dispozici na 73 místech celkem 987 nádob na tříděný odpad. Vedle toho mohou obyvatelé města zdarma odvážet objemný odpad do sběrného dvora.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient