Policisté upozorňují řidiče na zvýšené riziko dopravních nehod se zvěří

Od začátku tohoto roku došlo v Karlovarském kraji již ke 209 střetům s lesní zvěří. Jen tento týden 8 řidičů srazilo svými vozidly nejčastěji se srnce, ale také i divoké prase. Naštěstí se všechny kolize obešly bez zranění, škoda předběžně odhadnutá na vozidlech dosáhla částky přesahující 250 000 Kč. U všech řidičů policisté vyloučili přítomnost alkoholu provedenou dechovou zkouškou.

Lokality, kde tento týden došlo ke střetům s lesní zvěří:
• Na Sokolovsku nejčastěji na silnici III. třídy u Citic nebo u Starého Sedla, na silnici II. třídy u Dolních Niv, ale také na dálnici D6 u obce Březová.
• Na Karlovarsku na silnicích II. třídy u Mezirolí nebo cca 500 m před Karlovými Vary.
• Na Chebsku na silnici I/64 u Františkových Lázních a na stejné silnici u obce Nebesa.

Ke srážce se s lesní zvěří může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce.

Během minulého týdne docházelo ke srážce se zvěří nejčastěji kolem desáté hodiny večerní, ke dvěma v ranních hodinách a k jedné v noci.

Řidiči většinou předpokládají vyšší výskyt zvěře okolo silnic na jaře nebo na podzim, to je však omyl, vběhnout do silnice a překvapit je, může zvěř během celého roku.

Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, kontrolovat obě strany silnice a soustředit se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak