Search
Close this search box.

Policisté pátrají po zlodějích, kteří se vloupali se do rekreačních chat

Na Blatensku v chatové oblasti nedaleko Vrbna řádili koncem minulého týdne zloději. V pátek v odpoledních hodinách oznámil jeden z majitelů chat, že jeho objekt je narušený. Vypáčená garážová vrata a vstupní dveře do chaty nevěstily nic dobrého. Jak se na místě postupně ukazovalo, vypáčené dveře měly i ostatní chaty. Pachatelé vsadili na rekreační oblast, ve které se nachází zděné chaty, z nichž některé mohou sloužit i k celoročnímu užívání. Bylo tedy pravděpodobné, že mohou být ke svému účelu patřičně vybaveny. Návštěvu vhodně časově naplánovali, na konec listopadu, kdy majitelé své letní příbytky opouštějí a nezdržují se zde tak často jako v létě. Pachatelé k Vrbnu zavítali koncem minulého týdne, zřejmě v noci ze čtvrtka na pátek.

Zloději se vloupali do patnácti chat a několika přilehlých garáží. Majitelům způsobili škodu na odcizených věcech ve výši 355 tisíc korun a na poškozeném zařízení škodu přesahující sto třicet tisíc korun. Za přístupovou cestu volili převážně vstupní dveře, ale u několika chat i okna. Předmětem jejich zájmu se stalo především nářadí – vrtačky, motorové pily, brusky, sekačky, křovinořezy, rozbrusky, sekery, aku šroubováky, ale také elektroniku – televizory, DVD přehrávače, radiopřehrávače a další věci jako například alkoholické nápoje, domácí spotřebiče, vánoční a velikonoční dekorace.

Vloupání do chat nedaleko obce Vrbna vyšetřují strakoničtí kriminalisté ve spolupráci s policisty Obvodního oddělení Blatná.

Policisté každoročně upozorňují majitele rekreačních objektů na zvýšený počet vloupání do rekreačních chat a chalup v zimním období. Zazimované a opuštěné objekty vyhledávají pachatelé, ať už za účelem přespání, úkrytu před chladným počasím, ale také za účelem krádeží věcí, které mohou snadno zpeněžit. Majitelům pak vzniká nejen škoda na odcizených věcech, ale také poměrně vysoká škoda na poškozeném zařízení.

Proto policisté doporučují, aby si majitelé cenné věci odvezli a nenechávali je v opuštěných letních příbytcích. V případě, že je uvnitř z jakéhokoli důvodu ponechají, je vhodné investovat do zabezpečení, vyplatit se může instalace ochranného systému, signalizačních zařízení a podobně. Je také dobré si cenné věci ponechané uvnitř příbytku vyfotografovat a poznamenat si výrobní čísla, která policii poskytnou v případě jejich odcizení. Další radou policistů je několikrát opuštěné chaty a chalupy zkontrolovat, případně se na kontrolách domluvit se sousedy.

Zjistí-li majitel objektu, že došlo k vloupání (narušené dveře, vypáčená okna apod.), neměl by nikdo do příjezdu Policii ČR vstupovat dovnitř. Jen tak je možné uchránit stopy zanechané pachatelem, které mohou policisté zajistit pro další vyšetřování.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient