Policisté Olomouckého kraje uspořádali akci zaměřenou na křižovatky a železniční přejezdy

V úterý 6. 11. a ve středu 7. 11. 2018 se policisté odboru dopravy Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zaměřili na jízdu řidičů a pohyb chodců křižovatkami řízenými světelnou signalizací. Během akce bylo zjištěno 22 dopravních přestupků a na pokutách uloženo 16.600 korun. Během kontroly bylo zaznamenáno z celkového počtu přestupků 11 řidičů, kteří projeli křižovatkou na červený signál „STŮJ“. Akce na kontrolu jízdy křižovatkou budou policisté ještě v letošním roce několikrát opakovat.

Další velká akce se konala ve čtvrtek 8. 11. 2018 dopoledne. Policie se zaměřila na kontrolu železničních přejezdů na Olomoucku. Policisté dopravního inspektorátu Olomouc a odboru dopravy v civilním autě a následně ve vozidle v barvách Policie ČR společně s budoucími kolegy z policejní školy z Holešova kontrolovali železniční přejezdy. Na akci se podíleli také pracovníci Správy železniční a dopravní cesty, oddělení bezpečnosti, odboru 30 Olomouc (dále jen „SŽDC“).

Policisté ve vozidle v civilním provedení i v barvách Policie ČR kontrolovali, zda řidiči respektují signalizaci a zda dodržují nejvyšší povolenou rychlost při přejezdu přes železniční přejezd. Pokud nesvítí bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, musí řidič ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 30 km/hod. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/hod. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.

Při následné kontrole zastavených vozidel pracovníci SŽDC rozdávali řidičům drobné dárky, aby si vždy před železničním přejezdem uvědomili, že je nutné respektovat výstražné zvukové i světelné zařízení a dodržovat nejvyšší povolenou rychlost v daném místě.

Během akce policisté zkontrolovali 162 vozidel a vyřešili 37 přestupků. Ve třech případech se jednalo o chodce, kteří přecházeli železniční přejezd v době, kdy svítilo červené světlo a v jednom případě vjel řidič na železniční přejezd také v době, kdy mu to světelné a zvukové zařízení zakazuje, tedy na červenou. Mezi další přestupky patřilo překročení nejvyšší povolené rychlosti při jízdě přes železniční přejezd, dále nepoužití bezpečnostních pásů a deset řidičů mělo vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu.

V letošním roce došlo v Olomouckém kraji k 7 dopravním nehodám na železničním přejezdu, je to polovina oproti loňskému roku, kdy policie šetřila 14 nehod na těchto místech.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak