Policisté Olomouckého kraje radí, jaká opatření použít před letní dovolenou

(Aktualizováno před )

Pomalu se blíží letní prázdniny a s nimi čas dovolených. V této souvislosti by policisté chtěli občanům poskytnout několik rad a doporučení.

O své plánované dovolené byste se neměli zmiňovat na sociálních sítích. Neuvádějte období, po které nebudete doma. Domluvte se se sousedy, aby za Vás vybírali poštovní schránku. Nezatahujte žaluzie, ani nevypínejte elektřinu. Můžete použít elektronické spínací zařízení, které po nastavení rozsvítí světla, zapne televizi apod. Snažte se udržet dojem, že jste stále přítomni. Před opuštěním domácnosti zkontrolujte, zdali jste řádně uzamkli dveře a uzavřeli všechna okna. Neponechávejte je pootevřená ani na tzv. mikroventilaci.

Pokud plánujete dopravu motorovým vozidlem, měli byste mít vozidlo v dobrém technickém stavu a být před jízdou odpočatí. Zároveň počítejte s delším časovým dojezdem. Cestou můžete narazit na různá dopravní omezení, dopravní nehody. Stanovte si předem místa a čas odpočinku. Pokud ucítíte únavu, jakmile to bude možné, zastavte a protáhněte se. Nespoléhejte na to, že „je to už jenom kousek“. Nezapomínejte dodržovat pitný režim a mějte ve vozidle vždy dostatečné množství tekutin.

V případě, že projíždíte místem dopravní nehody, kde již zasahují složky integrovaného záchranného systému (IZS), jeďte opatrně, věnujte se své jízdě a nerozptylujte se pozorováním dopravní nehody, abyste nezpůsobili další havárii. Pokud přijíždíte do kolony, upozorněte řidiče za sebou na její tvorbu zapnutím výstražných světel. Než zastavíte v koloně, pamatujte na vytvoření jízdního pruhu pro složky IZS. V místech dopravního omezení dodržujte pravidlo zipu. Pokud opouštíte vozidlo z důvodu zastavení, abyste si odpočinuli, zašli na toaletu, pro kávu apod., nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, peněženky, telefony či jinou elektroniku. I zdánlivě bezcenná věc může zloděje přilákat.

Vyrážíte-li se osvěžit k vodě, ať už k moři nebo do aquaparku či na přírodní koupaliště, neberte si sebou žádné cennosti, ani větší finanční hotovost. Pokud jsou na koupalištích k dispozici trezorky pro uschování cenných věcí, použijte je. Peněženku, doklady, telefon či jiné cennosti nenechávejte odložené na dece nebo v tašce bez dozoru.

V případě, že jste se vrátili z dovolené a zjistili vloupání do domu či bytu, nevstupujte dovnitř, ale okamžitě zavolejte na tísňovou linku 158. Řiďte se pokyny policisty po telefonu.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz