Search
Close this search box.

Policisté na Břeclavsku cvičili na zelené hranici

Jihomoravští policisté ve spolupráci s leteckou službou a dalšími útvary na třech hraničních přechodech mezi Mikulovem a Břeclaví a také na tzv. zelené hranici prověřovali, jak by v případě ostrého nasazení byli schopni zabezpečit kontrolu státní hranice. Kromě otestování logistické připravenosti a běžného výkonu služby řešili také dvě mimořádné události.

Po oznámení o skupině osob v blízkosti státní hranice požádali o součinnost leteckou službu. Piloti z vrtulníku po dohledání migrantů navigovali policejní hlídky do správného prostoru. Figuranti byli zajištěni a eskortováni do registračního místa zřízeného na bývalém hraničním přechodě v Mikulově, kde požádali o mezinárodní ochranu.

V průběhu výkonu služby v Mikulově policisté zastavili a s detektorem tlukotu srdce kontrolovali kamion. Přístroj signalizoval přítomnost „srdečního rytmu“ v nákladovém prostoru a policisté přistoupili k jeho otevření. Uvnitř se skrývalo několik cizinců, kteří nesplňovali podmínky pro vstup na naše území. Všichni prošli registračním místem. Policisté u kontrolovaných osob odhalili padělané doklady i ukryté zbraně.

Na cvičení se podílelo 140 policistů a občanských zaměstnanců převážně z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Akce, které velel první náměstek policejního prezidenta brig. gen. Martin Vondrášek, se zúčastnil i ministr vnitra Jan Hamáček, jihomoravský hejtman Bohumil Šimek a starosta Valtic.

Policistům na hranicích pomáhala i technika. Šlo především o speciálně vozidlo vybavené přístroji pro odhalování pozměněných a padělaných dokladů tzv. Schengenbus, např. docutest či video-spektrální komparátor.

Policisté při vysokém zatížení otestovali i registrační informační systém (RIS), který slouží k identifikaci a třídění uprchlíků s prioritním zachováním rodinných skupin. Zároveň si ověřili nároky na obsluhu systému a samotného registračního místa s ohledem na co nejoptimálnější rychlost vyřešení potřebných formalit.

V rámci cvičení policisté reálně zkontrolovali 339 vozidel, 643 osob a zjistili čtyři přestupky.

Celkový počet zkontrolovaných vozidel se zastavil na čísle 556, počet zkontrolovaných osob činil 1052. Zjistili jsme pět přestupků na úseku pobytu cizinců na území ČR. Prostor hranic neopouštíme, auta a osoby budeme kontrolovat v rámci běžného výkonu služby.

Policisté odhalili u figurantů 2 zbraně a také 12 padělaných dokladů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient