Policisté Jihomoravského kraje upozorňují na rizika internetu a sociálních sítí

Jihomoravští policisté evidují za poslední týdny několik případů, kdy při komunikaci na sociálních sítích neznámý pachatel požadoval po dítěti zaslání pornografických fotografií.

K jednomu takovému případu došlo v Brně, minulý týden. Desetiletou dívku zkontaktoval neznámý člověk prostřednictvím internetové hry. Požádal ji o soukromé telefonní číslo a další komunikace pak probíhala přes telefonní aplikaci. Dotyčný naléhal na dívku, aby mu poslala video nebo fotografii svého nahého těla. Nezletilá odmítla a naštěstí komunikaci včas ukončila. Případem se nyní zabývají kriminalisté.

Vzhledem k tomu, že začaly prázdniny a děti budou mít ještě více volného času, doporučujeme rodičům, aby se svými ratolestmi důkladně probrali možná rizika a případně učinili bezpečnostní opatření, aby dítě nemohlo být podobným způsobem zneužito.

Rady pro bezpečné chování na internetu pro rodiče

V dnešní době moderních technologií a elektronických prostředků se komunikace stále častěji odehrává ve virtuálním světě prostřednictvím sociálních sítí. S tímto nadužíváním internetu, mobilních telefonů a sociálních sítí souvisí i možné riziko kyberšikany. V kyberprostoru se nachází mnoho rizikových návodů, nepravdivých nebo zkreslených informací. Dítě dnes prakticky žije internetem a většinu informací přijímá právě z tohoto prostředí. Riziko spočívá v tom, že neumí a nedokáže tyto informace filtrovat. A právě tato úloha spočívá na rodičích. Rodiče by měli se svými dětmi o komunikaci na sociálních sítích mluvit a rizika, která v tomto světě hrozí, jim vysvětlit. Mnohdy však znalosti dětí převyšují znalosti rodičů a rodiče na jakékoli snahy o ochranu ve virtuálním světě rezignují. Rodiče by však neměli rizika kyberprostoru podceňovat a i v této oblasti se vzdělávat, mít přehled a držet s dětmi krok.

1. Mějte přehled o aktivitách svých dětí ve virtuálním světě

– děti neumí rozlišit a vyfiltrovat pravdivé informace na internetu, proto je důležité, aby rodiče se svými dětmi o virtuálním světě hovořili a na možná rizika a nástrahy je upozornili.

2. Využijte možnost nastavení rodičovské kontroly na PC

– nastavení omezeného režimu na PC (Youtube, Google) – filtrování nevhodného obsahu z výsledku vyhledávání

– programy na „hlídání“ dětí v online prostředí (Family by Sygic, Kaspersky Safe Kids, Norton Online Family, ProtectYou, ManicTime, PC Screen Watcher, Activity Mon, Net Nanny)

3. Držte tempo se svými dětmi a vzdělávejte se

– v dnešním světě moderních technologií, je nezbytností zajímat se o technické novinky, ale zároveň i o hrozby ve virtuálním světě

– požádejte své děti o vtažení do problematiky sociálních sítí

4. Naučte své děti chránit si své soukromí

– vysvětlete dítěti, jaká rizika souvisí se sdělováním osobních údajů a co všechno patří do osobních a citlivých údajů

5. Nezakazujte dítěti komunikaci ve virtuálním světě

– není řešením dítěti zakázat používání sociálních sítí, o to více se bude snažit do virtuálního světa proniknout

– zákazem bychom mohli dítě vyčlenit z kolektivu a vystavit ho posměchu

– komunikujte s dítětem a vysvětlete mu rizika a hrozby, upozorněte ho na bezpečnou komunikaci a dále na netiketu (pravidla slušného chování na internetu)

– vysvětlete dítěti, že porušováním pravidel internetu se může snadno dostat do problému (protiprávní jednání, např. porušování autorského zákona)

6. Buďte svému dítěti oporou

V případě, kdy budete potřebovat pomoc, můžete využít následující stránky:

www.linkabezpeci.cz (116 111)

www.stoponline.cz

www.rodicovskalinka.cz (840 111 234, 606 021 021)

Důležité odkazy, kde k uvedené problematice naleznete více:

http://www.kr-jihomoravsky.cz/kyber/

www.e-bezpeci.cz

www.saferinternet.cz

www.bezpecnyinternet.cz

www.seznamsebezpecne.cz

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak