Policisté Jihomoravského kraje spolupracují se ZZS a zkvalitňují tak služby občanům

Policisté v Jihomoravském kraji stále častěji (letos již 190) vyjíždí i k zásahům zdravotnického charakteru zejména proto, že jejich hlídky jsou neustále v terénu a jsou tedy využívány jako tzv. „FIRST RESPONDER“. Policisté kladou proto větší důraz na výcvik v této oblasti a rovněž i výstroj, výzbroj a další materiálně technické vybavení, mezi něž patří právě i AED, doznává v poslední době výrazných změn, potřebných ke zkvalitnění služby občanům.

Ředitel KŘP JmK plk. Leoš Tržil na dnešní tiskové konferenci vyzdvihnul spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jmk a zdůraznil 36 zachráněných osob (poslední případ Židlochovice), ke kterým nejdříve přispěchali policisté a měli tak zásadní podíl na jejich záchraně při vážné zdravotní indispozici. Ředitel ZZS JmK Ing. Milan Klusák sdělil, že do projektu v kraji zapojeno celkem 150 defibrilátorů (policie, hasiči, veřejná místa s velkou koncentrací osob, nákupní centra apod.) a vyzdvihl jedinečnost projektu v rámci ČR.

Spolupráce se ZZS JmK:

Školení policistů – „urgentní laická“ pomoc

Krajské ředitelství policie Jmk momentálně disponuje sedmi instruktory, kteří jsou vyškoleni k vzdělávání policistů v oblasti poskytování první pomoci. Tito lektoři absolvovali potřebné kurzy a školení a jsou pod odborným vedením Zdravotnické záchranné služby. Do projektu je především zařazeno 500 policistů, kteří jsou těmito lektory soustavně vzděláváni. Jde o policisty z prvosledových hlídek, z brněnského oddělení hlídkové služby i obvodních oddělení v kraji. Obsahem zdravotnické přípravy je „urgentní laická pomoc“, což znamená zvládnutí především život zachraňujících úkonů do příjezdu zdravotníků v řádu několika prvních minut. Policisté si během 5 osmihodinových kurzů procvičují zejména resuscitaci a používání AED a to nejen u dospělých, ale i dětí. Kromě resuscitace jsou seznamováni také se stavy, kde je nutné okamžité poskytnutí pomoci, které může právě zástavě oběhu zabránit. Získané znalosti pak upevní během odborné stáže přímo s posádkou Zdravotnické záchranné služby.

Inspektor provozu ZZS součástí hlídky (velká opatření)

V rámci vzájemného propojování činností IZS jsou inspektoři provozu ZZS JmK v rámci důležitých opatření veleni do společných hlídek s policisty. Taková osádka pak působí jako podpora obou složek při řešení situací vyžadující organizační i odbornou součinnost. V rámci Grand Prix ČR 2018 bylo takto ušetřeno např. několik tzv. marných výjezdů zejména ZZS v situacích, kde je dovolávána policií posádka ZZS (např. se jedná o podnapilé osoby). Také v případě vzniku vážnější nebo i mimořádné události jsou připraveni řešit je na úrovni prvotního koordinačního velení i zásahu (zdravotnické vybavení).

Projekt AED

V současnosti jihomoravští policisté využívají 75 automatizovaných externích defibrilátorů, které byly pořízeny z vlastních prostředků, z projektu zvýšení akceschopnosti policie, výpůjčkou od ZZS JmK a z projektu Složky IZS zachraňují životy s AED.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak