Policisté Jihomoravského kraje se zaměřili na autobusy. Téměř polovina profesionálních řidičů neměla něco v pořádku

Během tří uplynulých týdnů provedli dopravní policisté na jedenácti vybraných místech Jihomoravského kraje kontrolu autobusů. Akce byla zaměřena na tuzemské i zahraniční dopravce a měla zejména preventivní charakter. V různých denních i nočních hodinách bylo zastaveno 44 autobusů. Předmětem jejich kontroly byl především technický stav a také dodržování sociálních předpisů (doby řízení, přestávky v řízení, denní a týdenní odpočinky, což se na místě sleduje a porovnává zpětně za čtyři uplynulé týdny).

V osmnácti případech bylo zjištěno nedodržení předepsaných dob řízení, přestávek v řízení a odpočinků. Za tyto prohřešky byly uloženy pokuty v celkové částce téměř třicet tisíc korun. V jednom případě byl zjištěn nevyhovující technický stav a jednou překročení povolené hmotnosti. Dvěma zahraničním dopravcům byla uložena kauce padesát a patnáct tisíc korun.

Ten nejzávažnější případ se týkal řidiče autobusu s polskou registrační značkou, který při kontrole předložil potvrzení o odpočinku, ale z karty řidiče bylo zjištěno, že v uvedené době řídil. Z toho bylo zřejmé, že neměl mezi směnami řádný odpočinek a dopustil se tak podvodného jednání. Řízení autobusu řidičem, který není před jízdou řádně odpočatý, nese zvýšené riziko dopravní nehody, a proto bylo přistoupeno k uložení kauce ve výši 50 tisíc korun. Stejného autobusu se týkal i špatný technický stav. Jednalo se o prasknuté čelní sklo po celé jeho šířce. (Za vážnou závadu se přitom považuje prasklina 20 mm.) Tento řidič současně nebyl schopen předložit řádně vyplněné požadované doklady a hájil se tím, že je majitelem dopravní firmy a tudíž se něj tyto povinnosti nevztahují.

Překročení hmotnosti se týkalo českého autobusu, který s pasažéry mířil na zájezd do Itálie. Překročení hmotnosti nebylo nijak výrazné, proto byla řidiči uložena pokuta dvanáct set korun.
Speciálně zaměřenou akci na autobusy před letními prázdninami ukončili policisté z pátku na sobotu. Obdobné akce budou plánovat i v dalších částech roku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient