Pojede se příští rok brněnská Grand Prix?

Jednorázově nejnavštěvovanější sportovní událost roku v České republice je v ohrožení. Aspoň podle slov primátora Brna Petra Vokřála (ANO), který je ve výkonném výboru Spolku pro GP ČR Brno.
Od ministerstva školství dostali pořadatelé nižší dotaci na závod, než o kterou žádali. „Dlužíme promotérské společnosti Dorna 50 milionů korun. Letos byl zalistovací poplatek přes sto milionů, polovinu jsme uhradili a polovinu jsme měli dát do začátku závodů v srpnu, takže už jsme v prodlení. Pokud se to nevyřeší, Dorna nás může vyškrtnout ze seznamu,“ zdůraznil Vokřál.
Mluvčí ministerstva Aneta Lednová však oponuje tím, že v žádosti o dotaci byly chyby. Podle ní tam např. pořadatelé neuvedli, že dostali na dotacích od kraje a města dalších 30 milionů. „Chybí také relevantní příjmy z parkovného nebo pronájmu prodejních stánků,“ dodala mluvčí.

Vokřál se chce sejít s ministrem školství Robertem Plagou, protože považuje snížení dotací za nesmyslné a zároveň ohrožující pořádání této velké akce. Podle Plagy ale už není o čem jednat. „Dotační řízení je uzavřené, částka přidělena.“
Zároveň ale už pořadatelé motocyklové Grand Prix v Brně ministerstvo školství zažalovali kvůli snížení dotace. Mají za to, že ministerstvo porušilo při určení dotace vlastní pravidla.
V loňském roce dal stát Grand Prix dotaci 70 milionů korun, i když pořadatelé žádali o třicet více.

Spolek pro GP ČR Brno, založený městem Brno a Jihomoravským krajem, pořádá závody od roku 2016. Sliboval si od toho ukončení věčných dohadů o financích. Jak však ukazuje současné dění, ke zklidnění tedy zatím nedošlo. Ale je pravděpodobné, že jako každý rok po slovních rozepří dojde k nějaké dohodě, takže se závody uskuteční. Už i proto, že má o to zájem nově vytvořená koalice v Brně, která si přeje tento motocyklový svátek v Brně zachovat, protože dělá městu ve světě velké jméno.
„Bavíme se na úrovni poslaneckých klubů o tom, aby stát vyčlenil peníze na příští rok už v rozpočtu na rok 2019. Chceme také do financování vtáhnout soukromou sféru, která z toho profituje,“ řekl ČTK brněnský předseda ODS Robert Kerndl, který bude náměstkem primátorky Markéty Vaňkové (ODS).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak