Podzimní městské slavnosti 2018

Tradicí v týdnu před Velkou pardubickou jsou Pardubické městské slavnosti. Také hokejové Dynamo nezahálí a přidalo se k vrcholům podzimu v Pardubicích. Dětský den s Dynamem se koná v pátek 12. října 2018 od 16.00 do 18.00 hodin na třídě Míru, kde se od 17.40 hodin podepíší obránce Vojtěch Budík a útočník Sacha Treill.

Dynamo připravilo v rámci Pardubických městských slavností program zejména pro nejmenší fanoušky. Ti si budou moci vyzkoušet střelbu na branku, vyzkoušet si obléci hokejovou výstroj na čas nebo si zahrát hokejové pexeso.

Druhý říjnový víkend prostoupí centrum města prvorepubliková atmosféra. Módní přehlídky, dobová hudba, tematické prohlídky města i přednášky, historická vozidla jsou letošním tahákem stejně jako již tradiční lampionový průvod, oblíbený ohňostroj a koncerty známých interpretů na Pernštýnském náměstí. Doslova lahůdku si přichystali pořadatelé, a to staročeské a zabijačkové speciality v Pernštejnské hospodě. Workshopy a projížďky mašinkou jsou pak lákadlem pro děti, zkrátka slavnosti budou i letos pro celou rodinu.

„Začátek podzimu si Pardubice okořenily výjimečně pestrým a bohatým koktejlem akcí. Slavnosti plují na vlně výročí vzniku samostatného Československa a vedle pardubických osvědčených „tradic“ mě těší celá řada novinek v programu. Jsem si jist, že si vyberou všechny generace,“ uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát. „Součástí letošních slavností bude prvorepubliková kavárna, staročeské tržiště, dobová módní přehlídka i projížďky mašinkou po Pardubicích. Moc se těším také na tradiční ohňostroj v předvečer Velké pardubické steeplechase, který se ponese v duchu trikolory. Společně s pořadateli a účinkujícími jsme udělali vše pro to, aby se na letošní slavnosti vzpomínalo se spokojeností a národní hrdostí,“ upřesnil náměstek primátora zodpovědný za kulturu a cestovní ruch Jakub Rychtecký.

Slavnosti začnou ve čtvrtek 11. října odpoledne jako tradičně spanilou jízdou kočárů, která bude i letos končit na Pernštýnském náměstí. V jednom z kočárů přijede „první československý prezident Tomáš G. Masaryk s manželkou“! „Vzácnou návštěvu na náměstí přivítá římskokatolický kněz a lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik, který zde bude mít svou talk show Postel hospoda kostel. Na pódiu jej vystřídá pop gospelová kapela Good work a čtvrteční večer uzavře promítání prvního dílu dokumentu České století,“ řekl pořadatel městských slavností Radek Mašík.

Pátek a sobota budou patřit dětem – na třídě Míru mohou malovat na obřím malířském plátnu i tančit jihoamerické tance nebo zpívat či vyrábět lampiony na workshopech. Mohou si také projet okolo zámku a po třídě Míru vláčkem. Dobovou atmosférou bude žít třída Míru po celé sobotní odpoledne díky spolupráci s Klubem vojenské historie. Budou se zde procházet krásné dámy v dobových oděvech a pánové v oblečení četnictva – proběhne módní přehlídka „100 let módy“ v podání Pin up Vintage Studia, těšte se také na závody elegance historických bicyklů, dobovou trafiku u Zelené brány a v případě dobrého počasí na přelet historického letounu nad hlavní tepnou města. Na historickém náměstí se vystřídá řada hudebníků, tanečníků, akrobatů nebo cvičenců z řad Sokola. „Ujít si nenechte skvělé přednášky o Pardubicích po roce 1918, lákadlem bude povídání s historikem Michalem Dlouhým, který je autorem oblíbených Četnických humoresek. Rozhodně zveme ve čtvrtek, pátek i sobotu večer na promítání již zmiňovaného dokumentu České století na pardubické náměstí,“ doplňuje Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubické radnice.

Celé tři dny bude na Pernštýnském náměstí připravena Pernštejnská hospoda se staročeskými specialitami. „Rozhodli jsme se dobový program vyladit i po gastronomické stránce – k chuti jistě přijdou bramboráčky na sádle, kyselo, bramboračka či kynuté buchty s povidly ze staročeské kuchyně stejně jako jitrnice, prejty, tlačenky či guláše za zabijačky. Do dávných časů ladíme i prodejní stánky na tržišti a Pardubice před sto lety připomene také swingová hudba a slušivé modely, které nosila Adina Mandlová či Nataša Gollová,“ dodal za pořadatele Radek Mašík.

Oblíbené akce chybět také nebudou – proběhneme se v rámci Běhu naděje, přivítáme průvod včelařů, historická vozidla a řadu známých i méně známých kapel. „Vrcholem sobotního večera bude tradiční lampionový průvod, fascinující ohňostrojová show ze zámeckých valů a koncert kapely Buty na Pernštýnském náměstí.

Zkrátka – je na co se těšit! Podzimní městské slavnosti 11. až 14. října v Pardubicích!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient