Podzimní festival duchovní hudby Olomouc vstupuje do svého jubilejního ročníku

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc slaví čtvrtstoletí existence.Olomoucí bude rezonovat až do 19. října a mimořádným koncertem připomene i 100. výročí vzniku Československa. Bohatý program festivalu navazuje na dosavadní tradici, zároveň ale přináší řadu novinek a mimořádných nastudování.

Koncerty organizátoři opět umístili do historicky cenných prostor spojených s duchovním, společenským a kulturním životem města. Festival zahajuje mimořádným koncertem ve čtvrtek 20. září v chrámu Panny Marie Sněžné, který vzniká v koprodukci s Muzeem umění Olomouc a je věnován 85. narozeninám jedné z nejvýraznějších osobností současné hudby polskému skladateli, dirigentovi a legendě evropské avantgardy Krzysztofu Pendereckému. „Z jeho bohatého a myšlenkově hlubokého díla zazní na festivalu celovečerní monumentální Credo, skladba pro velký orchestr, sbory a kvarteto sólistů. Koncert diriguje sám Krzysztof Penderecký, který dílo nastudoval s Filharmonií Karola Szymanowského Krakov a kvartetem vynikajících polských sólistů,“ uvedl dramaturg festivalu Petr Daněk.

Neděle 23. září patří v dómu sv. Václava česká premiéra stylově postmoderní skladby současného anglického autora Karla Jenkinse Stabat Mater. „Jenkins se proslavil i jakou autor jednoho z nejúspěšnějších hitů minulého století skladby Adiemus, v které se mísí hudba vážná s hudbou etnickou. Obdobně Stabat Mater je inspirováno řadou světových kultur ve výběru textů i hudebním zpracování. Jako interpretka se v rámci tohoto koncertu představí zpěvačka a houslistka Iva Bittová, altistka Lucie Ceralová a světové uznávaný hráč na šakuhači Vlastislav Matoušek,“ upozornil dramaturg festivalu Petr Daněk.

Dirigentské mistrovství zakladatele a dlouhodobého dramaturga festivalu Stanislava Macury připomene festival ve středu 26. září v arcidiecézním muzeu představením filmového záznamu koncertu z roku 2002, při kterém zazněl Sukův Asrael a skladba Wojciecha Kilara Koscielec. Koncert Kateřiny Chrobokové, který se uskuteční neděli 30. září v chrámu sv. Václava. Umělkyně vystupuje pod jménem Katty a svoje vystoupení doprovází i jedinečným světelným designem.

V konviktu bývalého jezuitského kláštera se ve středu 3. října představí mladý komorní soubor Récréation de musique Ensemble. „Jeho hráči jsou skvělí instrumentalisté, kteří vystudovali hudební školy v zahraničí a které spojil zájem o hudbu tzv. galantního stylu, čili hudbu evropského rokoka. Koncert bude složen ze skladeb, které zněly v Paříži kolem poloviny 18. století,“ vysvětlil dramaturg Daněk.

Výročí vzniku Československa připomene festival mimořádným koncertem v neděli 7. října v chrámu sv. Mořice, který bude zaznamenávat i Tv Noe a Český rozhlas. Zazní na ni nové nastudování rozsáhlého kantátového díla Josefa Bohuslava Foerstera Svatý Václav, které vzniklo k desetiletému výročí vzniku republiky. „Dílo je pro velikost provozovacího aparátu, délku a interpretační náročnost provozováno velice málo. Festivalové provedení tak bude novodobou premiérou, protože naposledy zaznělo krátce po druhé světové válce. Je napsáno pro devět sólistů, recitátora, sbor, velký orchestr a varhany. Jedná se o jedinečnou skladbu na libreto Antonína Kláštereckého,“ vyzdvihla ředitelka festivalu Dobromila Hamplová. Kantátu nastudoval s Filharmonií Hradec Králové a sborem opery Národního divadla moravskoslezského dirigent Jakub Klecker.

Významné osobnosti duchovního života Olomouce biskupovi Stanislavu Pavlovskému bude věnován koncert hudby vrcholné renesance v neděli 14. října. V tradici festivalu bude závěr patřit rozsáhlému oratornímu dílu a to Requiem (Messa da Requiem) Giuseppe Verdiho. Spolu s Requiem W. A. Mozarta patří k nejvyhledávanějším skladbám s duchovním textem. Náročných sólových partů se ujal kvartet skvělých interpretů, kteří na festivalu vystupují téměř tradičně a to Nana Miriani / soprán, Jana Sýkorová / alt, Tomáš Černý / tenor a Martin Gurbal / bas. Vystoupí společně s Českým filharmonickým sborem Brno a Moravskou filharmonií Olomouc pod taktovkou rezidenčního dirigenta Jaromíra M. Krygela.

Podzimní festival duchovní hudby zaštítilo a finančně podpořilo město Olomouc.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.