Podzimní měsíce před příchodem prvních mrazů a vloček rozhodně nejsou pro zahrádkáře odpočinkovým obdobím. Naopak. Správné načasování péče o zahradu nejenže pomáhá zachovat zdraví rostlin, ale také zajišťuje, že se na jaře vše opět probudí v plné síle. Na co byste proto neměli zapomenout v průběhu podzimních měsíců?
Příprava záhonů a opečování rostlin
Pokud okrasné rostliny vévodily vaší zahradě po celou sezonu, věnujte svoji pozornost nejprve úklidu záhonů. Nejprve odstraňte uschlé a odumřelé části rostlin, abyste předešli potenciálnímu šíření chorob a škůdců. Pokud na záhonech máte zasazené letničky, nyní je čas na jejich odstranění. Trvalky můžete postupně ostříhat, ale některé druhy je lepší nechat vzrostlé až do jara, aby chránily půdu a poskytly úkryt užitečným živočichům.
Zkontrolujte také stav půdy. Pokud na vaší zahradě dominuje těžká a jílovitá půda, zvažte její prokypření a přidání organického materiálu, jako je kompost nebo hnůj. Tímto úkonem zlepšíte strukturu půdy a připravíte ji na novou jarní výsadbu. Záhony můžete na zimu přikrýt mulčem chránící kořeny rostlin před mrazem a zabraňující růstu plevelu. Mladé stromy zase zabalte do netkané textilie a před nenechavými hlodavci je můžete ochránit plastovými chrániči.
Cibulovité rostliny, jako jsou tulipány, narcisy nebo krokusy, potřebují obzvláště v tomto čase speciální péči. Pokud plánujete reorganizaci svých záhonů, ideálním časem pro přesazování či přemísťování cibulí je právě na podzim. Stejně tak je to i s jejich vyjmutím z půdy. Cibule řádně očistěte a uložte na suché, chladné místo, kde budou chráněny před mrazem a vlhkostí. Optimální je dobře izolovaný, ale přesto chladný sklep, kde si pro jednotlivé druhy můžete v zásuvkové plechové skříni vytvořit přehledný úložný systém s označením, abyste na jaře přesně věděli, co kam patří. Pokud nové cibule sázíte ještě nyní, je důležité dodržet správnou hloubku výsadby – většina cibulovin by měla být zasazena do hloubky odpovídající třem až čtyřem násobkům jejich velikosti.
Potrpíte-li si na pěkně vypadající a zdravý trávník, nezapomeňte na péči i v tomto směru. Poslední sekání trávy by mělo proběhnout nejpozději před příchodem prvních mrazů. Ideální výška pro přezimování je přibližně 4 až 5 cm. Trávník provzdušněte vertikutací s odstraněním mechu a plevelů. Pro posílení trávníku můžete navíc aplikovat podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které pomáhá rostlinám lépe přečkat zimu.
Na závěr se postarejte o nářadí
Před nástupem zimy nezapomeňte také na zahradní nářadí. Před finálním uložením v dílenském nábytku veškeré nástroje, které přes zimu nebudete potřebovat, důkladně očistěte, osušte a případně naolejujte, aby nedošlo k rezavění. Elektrické nářadí zkontrolujte a uskladněte na suchém místě. Prodloužíte tak jejich životnost a na jaře budete mít vše připravené k použití.
Přejeme, aby vaše zahrada přečkala zimu v co nejlepším stavu a na jaře se opět probudila k životu v plné kráse.