Search
Close this search box.

Podvodník vylákal ze tří mužů téměř devadesát milionů korun

Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje v těchto dnech obvinil ze zvlášť závažného zločinu podvod jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře. Podle obvinění měl v letech 2011 až 2012 postupně vylákat od tří mužů (66, 51 a 62) pod záminkou výhodného zhodnocení jejich finančních prostředků celkovou částku ve výši 89 661 770,- Kč.

Obviněný vždy jednal podle téměř shodného scénáře. Na schůzkách s poškozenými, se kterými se znal, vystupoval jako jednatel společnosti s předmětem podnikání výroba a prodej drátěného programu se sídlem na Náchodsku. V úmyslu získat pro sebe majetkový prospěch, od nich opakovaně v několika případech vylákal finanční půjčky, a to pod smyšlenou legendou jejich výhodného zhodnocení ve svých obchodech s hutním materiálem na Trutnovsku, v jednom případě na nákup pozemku. Na jednu z takto vylákaných půjček ve výši téměř 1,2 miliony korun sliboval výnos ve výši 48% za dva měsíce, jindy výnos ve výši 36%. Na získané finanční prostředky poté poškozeným vystavil směnky s termínem splatnosti a přislíbil vrácení peněz, což však neučinil.

Půjčené peníze do zmíněných investic (obchod se železem) nevložil, naopak je použil pro svoji potřebu. Utratil je zejména v sázkových kancelářích (kurzovní sázky na výsledky sportovních utkáních), v rámci her na hracích automatech a video-loterijních terminálech. Když se jeden z poškozených dožadoval vrácení svých financí, jednatel jej uklidňoval smyšlenou legendou o právě probíhajících obchodních kontaktech v Itálii.

Není bez zajímavosti, že celý případ vyšel najevo až poté, co jeden z poškozených v roce 2016 zemřel. Když v rámci dědického řízení vyšly najevo okolnosti o podezřelých transakcích na účtu zemřelého ve výši 17 900 000,- Kč, obrátila se notářka na policii (v roce 2017).

Obviněný se částečně k uvedenému jednání přiznal, výši dluhu však popírá. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody od 5 do 10 let.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient