Search
Close this search box.

Podvedení internetové „banky“ Savings Funds dostanou část peněz zabavených policií zpět

Poslední novinka na veřejných stránkách podvodné „internetové banky“, které sídlila na virtuální adrese na novém Zélandu, kde nikdy nezískala licenci coby bankovní instituce, je z roku 2013. Přesto to nebylo tisícům lidí divné a až do roku 2016, kdy si na podezřelou firmu došlápli policisté z centrály pro organizovaný zločin, jí svěřili do správy minimálně 600 milionů korun. Někteří poškození odhadují, že celková škoda je možná až dvě miliardy korun. 

Policie nyní vyzývá klienty Savings Fund Limited, aby se ozvali a doručili prohlášení o bankovním účtu s ověřeným podpisem, na který mají být peněžní částky vydány. „V případě, že do práv poškozených nastoupili dědicové, je nutno předložit pravomocné rozhodnutí o dědictví, a toto oznámit písemně na Policii České republiky, NCOZ SKPV, expozitura Brno, Obilní trh 3, 611 00 Brno, k č.j. NCOZ-3227/TČ-2016-417603-H,“ uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

„Banka“ nabízela vysoké zhodnocení vkladů, mnohem vyšší, než kolik nabízejí klasické banky, a to v rozmezí od 7,5 do bezmála 12 % ročně. Celkem 3466 lidí a 161 firem jim tak svěřilo své peníze. Vysoké zhodnocení se však konalo pouze po určitou dobu a nakonec celá akce zafungovala jako tzv. letadlo, pyramidová hra nebo také Ponziho schéma.

„Měli velmi přesvědčivé argumenty, nebezpečné na tom bylo, že se nejednalo o nějakou rychlokvašku, která během půl roku zmizí, a informace se navíc šířily v osobním styku. Sám jsem investoval po dobu několika let, kdy vše bez problémů fungovalo,“ říká zlínský soudní znalec Zbyněk Domanský, jeden z mnoha poškozených, který je současně jedním z pěti společných zmocněnců poškozených a nyní administruje vracení prostředků. Redakci Domácích novin potvrdil, že lidé se o své peníze hlásí. „Jsou jich desítky,“ dodal.

Přitom již v roce 2013 na podnikání firmy bez platné licence varovala ČNB, toho však investoři nedbali a stále prázdné skořápce se sídlem u protinožců a schránkou v moravském Šumperku, posílali peníze. Až do doby, než přestala vyplácet peníze, letadlo se zhroutilo a policie si došla pro zbytek peněz i známého tanečníka Michala Kostovčíka (37), který stál v čele firem Saving Funds Limited a Salia Group. Společně s ním je policií vyšetřován také Petr Šumbera (48), který působí i ve firmě Acu Invest. Věc policie stále šetří, potvrdila advokátka Michaela Vrbková, které zastupuje jednoho z největších věřitelů, investiční fond IFIS, jenž od poškozených skoupil některé pohledávky.

Kostovčík se pro média v minulosti vyjádřil, že ve skutečnosti nešlo o žádné letadlo, peníze by bez problémů dál vyplácel, ale nemohl, protože prostředky zabavila policie. Faktem ale je, že peníze nešlo ze systému vybrat již předtím, než je zajistili policisté. Cca 400 milionů mezitím odteklo neznámo kam a policistům se je nepodařilo dohledat. Přes 70 milionů šlo na úhrady osobních potřeb disponentů stojících za „bankou“.

Příběh Saving Funds a Salia Group má návaznosti i na další vyšetřované případy. Loni na podzim server Seznam Zprávy například upozornil na nápadně podobné schéma investování do družstva Simply Short Term Development, které sbíralo peníze na výstavbu rodinných domu v Satalicích a Kladně a je v hledáčku policistů. V jeho statutárních orgánech byl do roku 2018 i vyšetřovaný tanečník Michal Kostovčík. Zakladatelem by podnikatel Vlastislav Římský a v družstvu se přitom angažovali a angažují i lidé, kteří jsou spojováni poškozenými se společností Salia Group, Petr Sluka a Pavel Patřičný. Ti naopak tvrdí, že jsou sami poškozenými. Nyní shánějí nové družstevníky – investory do dalších projektů slibující nezvykle vysoké zhodnocení. Ve vedení družstva je i známý Patřičného, bývalý poslanec za ČSSD a advokát Lukáš Pleticha. Stejný Lukáš Pleticha, který je jedním z pěti společných zmocněnců na vypořádání peněz Saving Funds Limited. Ten vystřídal v roli zmocněnce firmu Simply Management, a.s., kde ještě donedávna fungoval právě Vlastislav Římský. Ten se objevil v hledáčku policie již v souvislosti s nevýhodnou smlouvou na dodávky obuvi pro českou armádu a pražské městské strážníky, které se rozpadaly dřív, než bys řekl švec. Ministerstvo obrany po firmě požadovalo smluvní pokutu přes 600 milionů, Římský firmu prodal invalidnímu důchodci v exekuci. 

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient