Podle filmových kritiků je nejlepším filmem Jan Palach

Pro veřejnost jsou u nás stále nejprestižnější, co se týká filmových ocenění, Čeští lvi. Svoje místo si však na filmovém poli pomalu získávají i Ceny české filmové kritiky, které se předávaly tuto sobotu. Dá se říci, že nebyl žádný snímek, který by tyto ceny ovládl, protože v pěti hlavních kategoriích si pro ceny přišli představitelé pěti různých filmů.

Za nejlepší film zvolili kritici snímek Jan Palach producentů Viktora Schwarcze, Jana Schwarcze, Erika Panáka a Jana Maxy a režiséra Roberta Sedláčka.
Mezi nominovanými na nejlepšího herce byl i představitel Jana Palacha Viktor Zavadil, nakonec však byl v této kategorii zvolen Martin Huba za roli Tomáše Garigua Masaryka (Hovory s TGM).
Za nejlepší herečku byla vyhlášena Jenovéfa Boková, které se kritikům líbila za výkon ve snímku Chvilky. Je to příběh o vztazích a emocích, které prožíváme my, ale i naše okolí. Je to o tom, zda dokážeme svoje vnitřní zranění přeměnit v sílu.

Nejlepším režisérem byl zvolen Olmo Omerzu, který natočil snímek Všechno bude, který pojednává o chlapeckém světě, v kterém je někdy těžké rozpoznat, co je ještě realita a co smyšlený svět.

Co se týká scénáře, kritiky nejvíce zaujala práce Tomáše Pavlíčka a Lucie Bokšteflové, kteří se podíleli na snímku Chata na prodej, který se zabývá rodinnými vztahy.

Nejlepší film: Jan Palach (producenti Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák, Jan Maxa; režie Robert Sedláček)
Nejlepší dokumentární film: Až přijde válka (režie Jan Gebert)
Nejlepší režie: Olmo Omerzu (Všechno bude)
Nejlepší scénář: Tomáš Pavlíček a Lucie Bokšteflová (Chata na prodej)
Nejlepší herečka: Jenovéfa Boková (Chvilky)
Nejlepší herec: Martin Huba (Hovory s TGM)
Audiovizuální počin: Jan Švankmajer a Václav Švankmajer (výtvarná stylizace filmu Hmyz)
Kategorie Mimo kino: Ondřej Hudeček a Jon Weinbach (dokument Nagano Tapes)
Cena innogy pro objev roku: Jakub Červenka (režie filmu Hovory s TGM)

Scroll to Top
Web spravuje Webklient