Poche si je jistý svým postem ministra zahraničí

Miroslav Poche, kterého ČSSD nominovalo na post ministra zahraničí, si je jistý, že bude šéfem tohoto resortu. Navzdory několikatýdennímu odporu prezidenta Miloše Zemana.

V tuhle chvíli je situace okolo tohoto nominanta patová. ČSSD jménem předsedy Jana Hamačka podmiňuje svou účast ve vládě a následné hlasování pro vládní koalici (ANO plus ČSSD) jmenováním Pocheho do této funkce. Kromě Miloše Zemana nesouhlasí s jeho jmenováním ani komunisté, kteří by měli vládní koalici tolerovat.

V tuto chvíli jsou tři možné varianty, jak by se Miroslav Poche mohl stát šéfem zahraničí. První možností je, že by prozatím diplomacii vedl Jan Hamáček a sociální demokraté budou doufat, že časem přece jenom dojde ke jmenování Miroslava Pocheho.
Druhá varianta je, že půjde Babiš na Zemana “ve zlém”. Premiér by musel dát na prezidenta tzv. kompetenční žalobu. O této žalobě by rozhodoval Ústavní soud. Pokud by rozhodl soud ve prospěch Pocheho, musel by Zeman ustoupit jmenovat ho. Tato možnost však není moc pravděpodobná, protože Babiš si nebude chtít zkazit dobré vztahy s prezidentem.
Další nejistá varianta je, že Zeman nakonec Pocheho jmenuje.

Miloš Zeman se s Miroslavem Pochem v pátek sešel. Podle člena ČSSD však ta schůzka nic nevyřešila. Přesto doufá, že nakonec se opravdu ministrem stane. “Věřím ve slova Andreje Babiše, který potvrdil, že všech pět nominací sociální demokracie do vlády akceptuje.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz