Kvůli nakažení jednoho ze zaměstnanců ZZS (záchranná služba) spalničkami zůstávají dvě desítky pracovníků pražské záchranné služby a motolské nemocnice doma. Navíc musela motolská nemocnice uzavřít lůžkovou část urgentního příjmu.
V České republice už bylo spalničkami nakaženo 88 lidí, nejvíce v Praze, kde bylo zaznamenáno 59 případů.
I z důvodu tak vysokého počtu onemocnění bylo rozhodnuto, že pražské záchranné službě vypomůže armáda. V tuto chvíli bylo zaškoleno deset vojáků polní nemocnice. Předpokládá se, že tento počet je dostatečný a nemělo by dojít k navýšení. Tito vojáci budou případně připraveni posílit výjezdní jednotky záchrané služby.
Podle ředitele pražských záchranářů Petra Koloucha je nutné nepodceňovat tuto situaci, a proto se rozhodlo, že dojde k těmto preventivním opatřením. U vojáků polní nemocnice je podle něj výhoda, že jsou dostatečně přeočkováni, navíc jim nechybí i vzdělání a zkušenosti při poskytování zdravotnické péče.
Spolupráce mezi armádou a pražskou záchranou službou by měla podle předběžné dohody trvat do 4. května. O tomto datumu už se očekává návrat zmiňovaných dvaceti pracovníků záchranné služby a motolské nemocnice do zaměstnání, kteří jsou doma z preventivních opatření.
Pokud by v budoucnu nastala podobná situace, mohli by vojáci, i díky současnému zaškolení, nastoupit do pomocného režimu během dvou, tří dnů.
K prudkému vzrůstu onemocnění spalničkami došlo i z důvodu poklesu počtu očkovaných dětí. Rodiče podle hygieniků přestávají mít důvěru v očkování, protože věří nepravdivým informacím o trojvakcíně (spalničky, zarděnky a příušnice) především na sociálních sítí.