Plzeňský primátor přijal delegaci ze Samarkandu

Primátor města Plzně Martin Zrzavecký přijal v úterý 11. září delegaci města Samarkand v Uzbekistánu. Tématem rozhovorů, které se uskutečnily v salonku primátora na radnici, byla zejména organizace veřejné hromadné dopravy v Plzni. Jednání se zúčastnili také zástupci Plzeňských městských dopravních podniků a firmy Pragoimex, která zprostředkovává dodávky tramvají.

Primátor nastínil hostům mimo systému veřejné dopravy i řešení problémů spojených s osobní dopravou, například zřizování nových parkovacích míst a odstavných parkovišť, zavedení bikesharingu, který již v Plzni funguje, i plánovaný carsharing. Představil jim rovněž některé z projektů Smart City Plzeň, například mapu intenzity dopravy ve městě. Připomněl rovněž dobře fungující dopravní dispečink a přiblížil projekt Plzeňské karty. „Je to jedna z nejlépe fungujících karet ve městech České republiky,“ uvedl.

Náměstek primátora Samarkandu Š. Sattarov zmínil, že v Samarkandu jako v jediném městě Uzbekistánu jezdí tramvaje, a jsou to většinou tramvaje české výroby. Na závěr jednání uvedl, že systém veřejné dopravy v Plzni je pro Samarkand velmi inspirující a projevil zájem o další spolupráci.

Samarkand je druhé největší město v Uzbekistánu, žije v něm přes 600 tisíc obyvatel. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik Sovětského svazu; nezávislost získal při jeho rozpadu roku 1991. Samarkand má za sebou bohatou historii a v současné době se v něm nachází řada starobylých památek. V roce 2001 byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak