Search
Close this search box.

Plzeňský primátor přijal delegaci ze Samarkandu

Primátor města Plzně Martin Zrzavecký přijal v úterý 11. září delegaci města Samarkand v Uzbekistánu. Tématem rozhovorů, které se uskutečnily v salonku primátora na radnici, byla zejména organizace veřejné hromadné dopravy v Plzni. Jednání se zúčastnili také zástupci Plzeňských městských dopravních podniků a firmy Pragoimex, která zprostředkovává dodávky tramvají.

Primátor nastínil hostům mimo systému veřejné dopravy i řešení problémů spojených s osobní dopravou, například zřizování nových parkovacích míst a odstavných parkovišť, zavedení bikesharingu, který již v Plzni funguje, i plánovaný carsharing. Představil jim rovněž některé z projektů Smart City Plzeň, například mapu intenzity dopravy ve městě. Připomněl rovněž dobře fungující dopravní dispečink a přiblížil projekt Plzeňské karty. „Je to jedna z nejlépe fungujících karet ve městech České republiky,“ uvedl.

Náměstek primátora Samarkandu Š. Sattarov zmínil, že v Samarkandu jako v jediném městě Uzbekistánu jezdí tramvaje, a jsou to většinou tramvaje české výroby. Na závěr jednání uvedl, že systém veřejné dopravy v Plzni je pro Samarkand velmi inspirující a projevil zájem o další spolupráci.

Samarkand je druhé největší město v Uzbekistánu, žije v něm přes 600 tisíc obyvatel. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik Sovětského svazu; nezávislost získal při jeho rozpadu roku 1991. Samarkand má za sebou bohatou historii a v současné době se v něm nachází řada starobylých památek. V roce 2001 byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient