Search
Close this search box.

Plzeňský primátor přijal delegaci ze Samarkandu

Primátor města Plzně Martin Zrzavecký přijal v úterý 11. září delegaci města Samarkand v Uzbekistánu. Tématem rozhovorů, které se uskutečnily v salonku primátora na radnici, byla zejména organizace veřejné hromadné dopravy v Plzni. Jednání se zúčastnili také zástupci Plzeňských městských dopravních podniků a firmy Pragoimex, která zprostředkovává dodávky tramvají.

Primátor nastínil hostům mimo systému veřejné dopravy i řešení problémů spojených s osobní dopravou, například zřizování nových parkovacích míst a odstavných parkovišť, zavedení bikesharingu, který již v Plzni funguje, i plánovaný carsharing. Představil jim rovněž některé z projektů Smart City Plzeň, například mapu intenzity dopravy ve městě. Připomněl rovněž dobře fungující dopravní dispečink a přiblížil projekt Plzeňské karty. „Je to jedna z nejlépe fungujících karet ve městech České republiky,“ uvedl.

Náměstek primátora Samarkandu Š. Sattarov zmínil, že v Samarkandu jako v jediném městě Uzbekistánu jezdí tramvaje, a jsou to většinou tramvaje české výroby. Na závěr jednání uvedl, že systém veřejné dopravy v Plzni je pro Samarkand velmi inspirující a projevil zájem o další spolupráci.

Samarkand je druhé největší město v Uzbekistánu, žije v něm přes 600 tisíc obyvatel. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik Sovětského svazu; nezávislost získal při jeho rozpadu roku 1991. Samarkand má za sebou bohatou historii a v současné době se v něm nachází řada starobylých památek. V roce 2001 byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient