Plzeňský Prazdroj podpoří z grantu devět prospěšných projektů

Celkem devět projektů, které mají za cíl zlepšit kvalitu života v Plzni a pomoci s rozvojem veřejného prostoru, podpoří v letošním roce Plzeňský Prazdroj v rámci svého grantového programu Prazdroj lidem. Mezi nadace, neziskové organizace a církev, jejichž projekty v minulých dnech vybrala odborná porota, pivovar rozdělí celkem 2,4 milionu korun.

Speciální prémii ve výši 50 tisíc korun získá projekt, který zvítězí ve veřejném hlasování na stránkách www.prazdrojlidem.cz. Lidé mohou jejich prostřednictvím hlasovat až do 7. října.

Odborná porota vybrala letos projekty z různých oblastí, v seznamu jsou například kulturní akce a výstavy nebo aktivity na popularizaci historického dědictví města. Některé akce mají dlouhodobý charakter. Příkladem je projekt mapující architekturu města se zaměřením na hodnotné novodobé stavby druhé poloviny 20. století nebo nová expozice a odpočinkové místo v podkroví katedrály sv. Bartoloměje, která prochází celkovou revitalizací.

„Tento projekt nás oslovil nejvíce. Rozhodli jsme se, že na obnovu prostorů v podkroví a vytvoření nové expozice v historické katedrále přispějeme ve dvou letech částkou v celkové výši jeden milion korun,“ uvedla Jindřiška Eliášková, historička města Plzně a členka hodnotící komise. Podle ní se mohou lidé těšit na unikátní expozici, která představí například příběh zvonů katedrály, které jsou spojeny s historií města i plzeňským pivovarem.

Grantový program Prazdroj lidem má za sebou již šestnáct úspěšných ročníků. Celkem Plzeňský Prazdroj za tu dobu rozdělil peníze 180 úspěšným projektům.

Seznam letos podpořených projektů:

Obnova katedrály sv. Bartoloměje, projekt přihlásilo Biskupství plzeňské
Katedrála prochází největší rekonstrukcí za 100 let. Projekt je zaměřen na revitalizaci a rozšíření prohlídkové trasy katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, která je součástí celkové revitalizace. V rámci projektu bude vytvořena unikátní expozice a odpočinkové místo pro veřejnost v krásném prostředí podkroví katedrály. Nová expozice v podkroví představí i příběh zvonů katedrály, které jsou spojeny s historií města Plzně i plzeňským pivovarem.

Plzeňský architektonický manuál od Pěstuj prostor
Prostřednictvím Plzeňského architektonického manuálu (PAM) organizace mapuje architekturu města v období 1914–1948. Nyní, kvůli pokračující ztrátě architektonické paměti a významných budov, se soustředí na architekturu let 1948–1989. Cílem projektu je popularizovat plzeňské architektonické dědictví nejen prostřednictvím stránky pam.plzne.cz

Projekt Století žen přihlášený Post Bellum
V rámci projektu Století žen POST BELLUM připraví open air výstavu v centru Plzně, která nabídne příběh deseti zajímavých plzeňských pamětnic dvacátého století – žen, jejichž vzpomínky se dotýkají roku 1989, disentu, roku 1968, padesátých let, tématu emigrace a dalších.

Projekt Galerijní komunitní klubovny od Pap-rna
Nově vybudovaný prostor poskytne mladým umělcům z řad, fotografů, malířů, uměleckých řemeslníků, módních návrhářů, sochařů či studentů uměleckých škol útočiště pro tvorbu a setkávání. Galerijní prostor bude rozšířen o klubovnu poskytující zázemí nejen pro tvorbu, ale i prostor pro přednášky, praktické dílny či workshopy i pro veřejnost.

Skryté město – sousedské procházky 2019, přihlásila Skrytá Plzeň
Organizace Skrytá Plzeň pokračuje ve své činnosti organizování komentovaných sousedských procházek a na rok 2019 plánuje nejen nové procházky, ale také další akce. V roce 2019 se zaměří na výročí sametové revoluce a připraví architektonické a tematické procházky například o historii pivovarnictví.

Pilsen Busking Fest 2019 od Conexis
Organizace oživuje veřejný prostor různorodými formami umění a klade si za cíl zapojit občanskou veřejnost nejen jako publikum, ale především ji aktivizovat a ukázat, že veřejný prostor není jenom statické místo bez duše a náboje. Od jara 2019 budou probíhat akce na veřejném prostranství a program vyvrcholí čtyřdenním Pilsen Busking festivalem.

Festival BLIK BLIK 2019 od Plzeň 2015
Blik Blik festival přibližuje současné umění atraktivní formou světelných a interaktivních instalací na neobvyklých místech a ve výjimečném nočním čase. I pátý ročník festivalu nabídne obyvatelům nový pohled na známá místa prostřednictvím 10 světelných instalací a doprovodného programu. Část instalací bude k vidění i v plzeňském pivovaru.

Divadelní léto pod plzeňským nebem, PaNaMo
Divadelní léto pod plzeňským nebem patří mezi největší letní divadelní festivaly v České republice. Během pěti týdnů organizace uvede 18 repríz dvou divadelních inscenací, z toho jedné premiérové. V nadcházejícím ročníku představí divákům Strakonického dudáka režiséra Marka Němce. Součástí festivalu je doprovodný program inspirativních představení v oblasti tance, slam poetry či pantomimy.

Projekt Do práce na kole 2019 od Auto*Mat
V květnu 2019 opětovně Auto*Mat zorganizuje celorepublikovou týmovou soutěž „Do práce na kole,“ pro firmy, instituce a pro všechny, kteří nechají auto doma a do práce dojedou na kole či po vlastních. Soutěžní týmy budou zaznamenávat najeté kilometry i v Plzni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak