Plzeňský kraj uspořádal pro středoškoláky Ekologickou olympiádu

Sedm tříčlenných týmů středoškoláků z Plzeňského kraje se ve čtvrtek 27. září a v pátek 28. září 2018 utkalo v krajském kole Ekologické olympiády, kterou každoročně pořádá základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Spálené Poříčí. Tématem letošního ročníku byl „Management v ochraně přírody“.

Vše začalo v pátek ráno slavnostním zahájením na zámku, kde studenty přivítal starosta Spáleného Poříčí a náměstek hejtmana Pavel Čížek společně radní pro oblast životního prostředí Radkou Trylčovou. Ta zdůraznila význam ochrany životního prostředí a ocenila zájem studentů o tuto problematiku. Organizátoři seznámili soutěžící s programem a jednotlivé týmy si vylosovaly soutěžní čísla a představily se soupeřům a odborné porotě.

Vlastní soutěž začala odbornými testy a křížovkami. Odpoledne se všichni soutěžící, učitelé, porota i organizátoři přesunuli na terénní základnu ČSOP, kde probíhala terénní část soutěže. Na trase dlouhé zhruba tři kilometry musely jednotlivé týmy prokázat nejrůznější přírodovědné znalosti a dovednosti, jako například určit druhy dřevin, pojmenovat některé přírodní procesy, poznat mechy a hlasy ptáků, zakreslit meandr či určit azimut. Po večeři následovalo promítání a povídání o výzkumné cestě po Bruneji s Lukášem Nentvichem, které zakončilo první soutěžní den.

V sobotu ráno byl pro soutěžící přichystán samostatný úkol. Studenti měli prozkoumat přírodní památku Hořehledy a navrhnout managementová opatření s ohledem na výskyt chráněných rostlinných druhů a také raka kamenáče v Mítovském potoce, který územím protéká. Tím byla soutěžní část ukončena. Studenty čekal oběd a po něm zajímavé promítání a povídání Jiřího Vlčka z odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje a porotu náročné hodnocení a sčítání získaných bodů.

Ekologickou olympiádu ukončilo slavnostní vyhlášení vítězů. Na třetím místě se umístilo družstvo z Gymnázia v Tachově, jako druhý skončil tým z Gymnázia a SOŠ v Rokycanech a vítězství patřilo družstvu z Gymnázia Plzeň, Mikulášské náměstí ve složení Klára Tláskalová, Petr Pojar, Josef Hladil. Nejen vítězům, ale všem soutěžícím patří gratulace a obdiv za prokázané přírodovědné znalosti.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak