Search
Close this search box.

Plzeňský kraj uspořádal pro středoškoláky Ekologickou olympiádu

Sedm tříčlenných týmů středoškoláků z Plzeňského kraje se ve čtvrtek 27. září a v pátek 28. září 2018 utkalo v krajském kole Ekologické olympiády, kterou každoročně pořádá základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Spálené Poříčí. Tématem letošního ročníku byl „Management v ochraně přírody“.

Vše začalo v pátek ráno slavnostním zahájením na zámku, kde studenty přivítal starosta Spáleného Poříčí a náměstek hejtmana Pavel Čížek společně radní pro oblast životního prostředí Radkou Trylčovou. Ta zdůraznila význam ochrany životního prostředí a ocenila zájem studentů o tuto problematiku. Organizátoři seznámili soutěžící s programem a jednotlivé týmy si vylosovaly soutěžní čísla a představily se soupeřům a odborné porotě.

Vlastní soutěž začala odbornými testy a křížovkami. Odpoledne se všichni soutěžící, učitelé, porota i organizátoři přesunuli na terénní základnu ČSOP, kde probíhala terénní část soutěže. Na trase dlouhé zhruba tři kilometry musely jednotlivé týmy prokázat nejrůznější přírodovědné znalosti a dovednosti, jako například určit druhy dřevin, pojmenovat některé přírodní procesy, poznat mechy a hlasy ptáků, zakreslit meandr či určit azimut. Po večeři následovalo promítání a povídání o výzkumné cestě po Bruneji s Lukášem Nentvichem, které zakončilo první soutěžní den.

V sobotu ráno byl pro soutěžící přichystán samostatný úkol. Studenti měli prozkoumat přírodní památku Hořehledy a navrhnout managementová opatření s ohledem na výskyt chráněných rostlinných druhů a také raka kamenáče v Mítovském potoce, který územím protéká. Tím byla soutěžní část ukončena. Studenty čekal oběd a po něm zajímavé promítání a povídání Jiřího Vlčka z odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje a porotu náročné hodnocení a sčítání získaných bodů.

Ekologickou olympiádu ukončilo slavnostní vyhlášení vítězů. Na třetím místě se umístilo družstvo z Gymnázia v Tachově, jako druhý skončil tým z Gymnázia a SOŠ v Rokycanech a vítězství patřilo družstvu z Gymnázia Plzeň, Mikulášské náměstí ve složení Klára Tláskalová, Petr Pojar, Josef Hladil. Nejen vítězům, ale všem soutěžícím patří gratulace a obdiv za prokázané přírodovědné znalosti.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient