Plzeňské linky MHD č. 35 a 57 mění od prosince trasu

Linky městské hromadné dopravy v Plzni číslo 35 a 57 změní trasu od 9. prosince, tedy k datu celostátní změny jízdních řádů veřejné dopravy. V souvislosti se zprovozněním nového autobusového terminálu, který město dokončí 8. prosince v Šumavské ulici u Hlavního nádraží, začnou obě linky vozit cestující až k nádraží. Dosud měly konečnou zastávku U Ježíška, tedy na nepříliš vhodném místě s ohledem na docházkovou vzdálenost k významným cílům v okolí, především pak k Hlavnímu nádraží. I při výstupu na zastávce Pařížská bylo nutné při přestupu na vlak přecházet Mikulášskou či Sirkovou ulici. Změnu trasy schválila na listopadovém jednání Rada města Plzně. Lidem se tak zkrátí přestup na vlaky a rozšíří nabídka spojů pro cestující na trase CAN – U Práce – Mrakodrap – Hlavní nádraží.

„Linky číslo 35 a 57 jsou v současné době vedeny v trase U Ježíška – Mrakodrap – CAN – Radčice – Křimice/Malesice (- Město Touškov). Konečná zastávka U Ježíška je od Hlavního nádraží poměrně vzdálena, není u ní k dispozici ani žádné zázemí pro řidiče, chybí také možnost využití toalet. Proto byla navržena změna konečné obou linek v centru, kdy ze zastávky Mrakodrap obousměrně pojedou autobusy MHD Americkou ulicí s ukončením v novém autobusovém terminálu,“ popsal schválenou změnu Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. Zastávky na trase budou následující: Mrakodrap, Pařížská (nově obousměrně), Hlavní nádraží. Rozsah provozu obou linek se nezmění.

Nový autobusový terminál bude dokončen 8. prosince v prostoru mezi 1. nástupištěm Hlavního nádraží a Šumavskou ulicí. Budou na něm ukončeny linky příměstských autobusů přijíždějících do Plzně zejména ve směrech od Bílé Hory, Doubravky a Slovan. Součástí terminálu je zázemí pro řidiče a cestující městských i příměstských autobusů, terminál je napojen na podchody spojující jednotlivá nástupiště Hlavního nádraží a dolní halu v budově Hlavního nádraží, kde jsou umístěny pokladny s prodejem jízdenek na vlakové spoje.

Díky novému autobusovému terminálu se zkrátí dosavadní 3,5 kilometrová vzdálenost mezi přestupem z autobusu na vlak pouze na několik desítek metrů. Město Plzeň vynaložilo na stavbu terminálu bezmála 122 miliony korun včetně DPH. Plzeň získala na projekt dotaci téměř 100 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu a ze státního rozpočtu.

„Přestupní uzel Hlavní nádraží má velmi výhodnou polohu poblíž centra města, v jeho těsné blízkosti vedou dvě klíčové tramvajové linky MHD a většina trolejbusových linek MHD. Novým umístěním autobusového terminálu před nádražím se zefektivní organizace veřejné dopravy v Plzni, zkvalitní se a zrychlí přestupy mezi vlaky, veřejnou příměstskou a městskou dopravou,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

„Pro stavbu autobusového terminálu Hlavní nádraží mělo město dva důvody. Za prvé vznikne kvalitní přestupní uzel pro občany města, ať již cestují do okolí či do Prahy. Za druhé bude terminál sloužit občanům celé plzeňské aglomerace, kteří do Plzně cestují za studiem či za prací,“ doplnil Petr Náhlík.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak