Plzeňská Zoo otevřela expozici Filipíny s tropickými motýly a krokodýly

Plzeňská zoologická zahrada má novou expozici. Pavilon nazvaný Filipíny otevírá návštěvníkům svět velkých volně poletujících tropických motýlů a také část věnovanou krokodýlům, skleník je plný tropických rostlin. Za město Plzeň, jež na vybudování expozice poskytlo finanční prostředky, se dnes slavnostního otevření zúčastnili první náměstek primátora Martin Baxa spolu s náměstkyní Evou Herinkovou a náměstky Pavlem Kotasem a Petrem Náhlíkem.

„Mám velikou radost, že se nám podařilo zoologickou zahradu opět rozšířit o velmi zajímavou expozici,“ řekl v úvodu Martin Baxa. Za nápad vybudovat novou atrakci plzeňské zoo poděkoval jejímu řediteli Jiřímu Trávníčkovi.

„Dominantními zvířaty jsou v pavilonu tropičtí motýli, hlavně z Filipín. Je velmi složité je chovat a udržet při životě. V expozici jsou ale i vzácní filipínští krokodýli, zatím mláďata. Dále návštěvníci uvidí vodní želvy, agamy, gekony, varany, hady a další,“ přiblížil ředitel zoologické zahrady Jiří Trávníček.

Budova pavilonu pochází z 50. let, první expozice v ní vznikly v letech 1962 až 1964. Nové Filipíny zaujímají místo bývalého bazénu aligátorů (později želv) u občerstvení i prostor po varanech komodských upraveném v roce 1997. Expozice navazuje na sousední Talarak s ptáky a savci. Společně připomínají mizející přírodu a ochranářské snažení na Filipínách.

Stavba stála celkem 16 milionů korun, první etapa byla realizována před dvěma lety, kdy byly původní prostory vybourány a vznikla hrubá stavba za čtyři miliony korun s DPH. Druhá etapa stála 12 milionů korun včetně DPH a zahrnula kompletní dobudování a vybavení objektu mimo jiné vzduchotechnikou, speciální technologií filtrace vody, prosklenými terárii, vnitřními dekoracemi a dalšími prvky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak