Plzeňská pedagogická fakulta slaví sedmdesátiny

Slavnostní vědecká rada fakulty pedagogické, workshop pro žáky základních škol z historie pedagogické fakulty, odborná studentská konference, vernisáž výstavy První dekáda a koncert byly součástí oslav 70. výročí založení Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni ve středu 28. listopadu. Vernisáže výstavy První dekáda: Počátky Pedagogické fakulty v Plzni v letech 1948 – 1958 ve vestibulu sídla fakulty pedagogické (FPe) ve Veleslavínově ulici, kterou připravila katedra historie FPe společně se Státním oblastním archivem v Plzni, se za město Plzeň zúčastnil primátor Martin Baxa.

„Fakultě pedagogické, která dnes přesně slaví 25 642 dnů svého fungování, jak spočítal pan děkan Miroslav Randa, bych rád popřál další dlouhé fungování. Já sám jsem absolventem fakulty pedagogické, bohužel ne zde v Plzni. Díky mé skvělé paní učitelce na Mikulášském gymnáziu jsem chtěl vystudovat obor historie a geografie, plzeňská fakulta pedagogická ovšem tento obor v 90. letech nenabízela, proto jsem musel do Brna na Masarykovu univerzitu,“ vzpomněl na svá studia primátor Martin Baxa a dodal: „Učitelství je úžasné povolání, které vám otevírá skvělé možnosti. Vzdělávat mladé lidi.“

Děkan Miroslav Randa připomněl, že fakulta pedagogická byla zřízena nařízením vlády č. 225/1948 Sb. ze dne 14. září 1948 na návrh tehdejšího ministra školství a kultury Zdeňka Nejedlého jako pobočka pražské pedagogické fakulty. Akademický rok začal až 14. listopadu 1948 ve velkém sále Měšťanské besedy v Plzni. Prvním sídlem nového institutu se stala budova bývalého ženského učitelského ústavu v Plzni na Stalinově (dnes Americké) třídě. Následujícího roku byla fakultě pedagogické přiřazena nová budova, bývalé dívčí reálné gymnázium ve Veleslavínově ulici, které je do dnešní doby sídlem této fakulty. „Za 70 let naše fakulta leccos zažila, vyzkoušela si různé formy, byla vysokou školou i vzdělávacím ústavem. Fakulta pedagogická je nejstarší a největší fakultou Západočeské univerzity,“ doplnil Miroslav Randa.

Na prosinec chystá fakulta ještě dvě akce – sraz současných i bývalých pracovníků fakulty 11. prosince a vánoční setkání studentů a pedagogů 19. prosince.

Za 70 let svého působení pedagogická fakulta připravila na svou profesi více než 25 tisíc absolventů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak